Suhareka me plan operativ për sezonin e pushimeve të mërgimtarëve dhe dasmave

Sot është mbajtur takimi i rregullt i Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), ku është diskutuar për 6 pika të rendit të ditës.

Suhareka me plan operativ për sezonin e pushimeve të mërgimtarëve dhe dasmave

Në pikën 5 të rendit të ditës është diskutuar edhe për planin operativ për sezonin e pushimeve të mërgimtarëve dhe dasmave.

Po ashtu, është diskutuar edhe për parapërgatitjen dhe vetëdijesimin e qytetarëve për mbrojtje nga zjarri gjatë sezonit të verës.


Pjesë e diskutimit në rend dite ishte edhe prishja e rendit dhe qetësisë publike nga lokalet e natës dhe personat e papërgjegjshëm.

Në KKS u diskutua për këtë rend dite:
1. Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar;
2. Diskutim për aktivitete e organizuara nga Drejtoria e Arsimit për maturantët;
3. Prishja e rendit dhe qetësisë publike nga lokalet e natës dhe personat e pa përgjegjshëm;
4. Parapërgatitja dhe vetëdijesimi i qytetarëve për mbrojtje nga zjarri gjatë sezonit veror;
5. Plani operativ për sezonin e pushimeve të mërgimtarëve dhe dasmave dhe
6. Informatë për efektivitetin e kamerave te sigurisë të vendosura në qytetin e Suharekës.

Pas raportimit të Drejtorit të Arsimit, Remzi Bajselmanaj për pikën e 2, ku u fol për aktivitetet e organizuara nga Drejtoria e Arsimit për maturanët, kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, i cili është kryesues i KKSB-së, ka falenderuar publikisht qytetarët për festim dinjitoz në Festat e Qershorit, ku tha ai nga 4 manifestime të mëdha që i bëmë në Qyetin tonë, në asnjë rast nuk ka pasur prishje të qetësisë apo incidente të ndryshme.

Pas diskutimeve të ndryshme që u bënë në takim u nxorrën edhe rekomandimet për secilën pike veç e veç.

Rekomandimet janë këto: Të bëhen përgaditjet me kohë që në fillim të shtatorit, të rishikohet gjendja e sigurisë dhe përsonat recidivë të jenë nën vëzhgim dhe të rishikohet gjendja e tyre, të shtohet numri i vullnetarëve për shuarjën e zjarrëve, të bëhën trajnime me Kompaninë që merrret me këtë çështje dhe të sigurohen parkingje sa më shumë gjatë kohës sa janë bashkëatdhetarët tanë për pushime.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë