Situata në veri, Sylaj: Policia e Suharekës është pjesë e angazhimeve dhe kryen detyrat policore aty ku parashihet nevoja

  • 10.12.2022
Situata në veri, Sylaj: Policia e Suharekës është pjesë e angazhimeve dhe kryen detyrat policore aty ku parashihet nevoja

Në këto kohë ku po bëhen përgatitjet që në katër komunat e veriut të organizohen zgjedhjet për kryetarë komunash, Policia dhe disa nga mediat e Kosovës janë përballur me sulme të vazhdueshme nga persona të panjohur.

Ditë më parë Policia e Kosovës ka njoftuar se do ta rris prezencën policore në veri, pas zhvillimeve të fundit.

Ndërsa, nga raportimet e mediave të ndryshme shihet numër më i madh i zyrtarërve policor të Kosovës.


Gjatë ditës së premte kanë çarkulluar disa fotografi ku pjestarë të policisë nga Stacioni Policor i Suharekës kanë bërë të ditur se tani më ndodhen në veri për ruajtjen e rendit publik, garantimin e sigurisë dhe mbrojtjen e jetës e pronave për të gjithë qytetarët pa dallim.

Komandanti i Stacionit Policor në Suharekë, Afrim Sylaj në një prononcim për SuharekaOnline ka thënë se pjestarët policor nga Stacioni i Policisë së Kosovës në Suharekë kryejn detyrat e caktuara policore ku parashihet nevoja.

Sylaj poashtu, ka theksuar se edhe Policia e Suharekës është pjesë e angazhimeve krahas kërkesave për situata të ndryshme.

Ndërsa, Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se Policia e Kosovës ka mandat dhe detyrë ofrimin e sigurisë, garantimin e rendit dhe sundimin e ligjit.

“Policia e Kosovës ka mandat dhe detyrë ofrimin e sigurisë, garantimin e rendit dhe sundimin e ligjit.

Ditëve të fundit, pas sulmeve të njëpasnjëshme të armatosura ndaj zyrtarëve policor dhe qytetarëve në veri të vendit, rritja e prezencës policore me qëllim të ofrimit të sigurisë për të gjithë qytetarët është vlerësuar e domosdoshme.

Sipas njoftimit tashmë zyrtar të Policisë së Kosovës, sot është shtuar prezenca e policisë së rendit në veri të vendit.

Lusim të gjithë qytetarët të ruajnë qetësinë dhe të bashkëpunojnë me Policinë e Kosovës të cilët janë duke u angazhuar për rend dhe siguri për të gjithë qytetarët pa asnjë dallim.” kishte shkruar Sveçla.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë