Situata me COVID-19 në Suharekë

  • 09.09.2022
Situata me COVID-19 në Suharekë

Në vendin tonë po vazhdon rënia e numrit të rasteve pozitive me COVID-19.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë (MSh) bëhet e ditur se aktualisht në vendin tonë janë 371 raste aktive me COVID-19.

Ndërkaq, në Komunën e Suharekës janë vetëm 7 raste aktive me COVID-19, ku fatmirësisht dje nuk u regjistrua asnjë rast i ri me këtë virus në komunën tonë, kurse janë shëruar 8 qytetarë.


Ndërkaq në 24 orët e fundit në tërë Kosovën janë regjistruar 25 raste të reja me koronavirus, ndërsa janë shëruar 190 qytetarë.


Rastet pozitive me COVID-19 janë nga këto komuna: Prishtinë 6, Gjakovë 4, Fushë Kosovë 3, Mitrovicë 2, Klinë 2, Obiliq 2, Pejë 2, Ferizaj 1, Kamenicë 1, Prizren 1, Gllogoc 1.

Të shëruarit nga coronavirusi janë nga këto vende: Prishtinë 33, Lipjan 32, Obiliq 13, Pejë 10, Vushtrri 9, Prizren 8, Podujevë 8, Suharekë 8, Istog 7, Mitrovicë 7, Gjilan 7, Skenderaj 7, Gjakovë 7, Kamenicë 7, Fushë Kosovë 6, Shtime 4, Dragash 4, Gllogoc 3, Rahovec 2, Deçan 2, Klinë 2, Viti 1, Ferizaj 1, Graçanicë 1, Malishevë 1.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve është 268,285.

Ndërkaq, prej fillimit të pandemisë COVID-19 e deri tani në Komunën e Suharekës janë regjistruar 5 mijë e 43 raste pozitive, kurse kanë vdekur 107 persona, dhe janë shëruar 4,929 qytetarë.

Ndryshe, në 24 orët e fundit janë dhënë 20 doza të vaksinës kundër COVID-19.

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.835.735 doza të vaksinës.

Deri më sot 824.563 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Deri më sot janë dhënë 105.048 doza të treta dhe 1,741 doza të katërta të vaksinës anti-COVID.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë