Si u përgjysmua numri i punëkërkuesve në Komunën e Suharekës!

  • 03.02.2023
Si u përgjysmua numri i punëkërkuesve në Komunën e Suharekës!

Agjencia e Statistikës së Kosovës (ASK) publikon Buletinin Tremujor për tremujorin e katërt (TM4) 2022.

Buletini tremujor (TM4 2022) është ndër botimet më të veçanta dhe gjithëpërfshirëse të Agjencisë së Statistikave të Kosovës.

Sipas të dhënave zyrtare, në Komunën e Suharekës në tre muajt e fundit të vitit 2022 ka shënuar rënie numri i punëkërkuesve, krahasuar me tre muajt e parë të vitit paraprak.


Madje sipas të dhënave që ka siguruar SuharekaOnline figuron që numri i punëkërkuesve në Komunën e Suharekës është përgjysmuar.

Nga të dhënat e ASK-së bëhet e ditur se gjatë muajit tetor të vitit 2022, në Komunën e Suharekës janë regjistruar 2.845 punë kërkues, prej tyre 1.426 meshkuj dhe 1.416 femra. Ky numër është rritur në 2.886 në muajin nëntor të po të nëjtit vit, prej tyre 1.443 meshkuj dhe 1.443 femra, ndërsa në muajin dhjetor numri përsëri është rritur në 2.916 punëkërkues, prej tyre 1.452 meshkuj dhe 1.464 femra.

Pavarësisht rritjës së numrit gjatë këtyre tre muajve, krahasuar me tre muajt e parë të vitit 2022 numri i punëkërkuesve në Suharekë ka shënuar rënie.

Muaji/VitiNumri i punëkërkuesve meshkuj në Komunën e SuharekësNumri i punëkërkuesve femra në Komunën e SuharekësTOTALI
Janar/20222.1661.8904.056
Shkurt/20222.1841.9294.113
Mars/20222.0231.7143.737
Prill/20221.2151.1512.366
Maj/20221.2291.1822.411
Qershor/20221.2371.1912.428
Korrik/20221.3331.2882.621
Gusht/20221.3501.3042.654
Shtator/20221.3621.3162.678
Tetor/20221.4291.4162.845
Nëntor/20221.4431.4432.886
Dhjetor/20221.4521.4642.916
Burimi: ASK
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë