Si po shkon procesi i regjistrimit të nxënësve në klasat e X-ta, flasin nga shkollat e mesme në Suharekë

Si po shkon procesi i regjistrimit të nxënësve në klasat e X-ta, flasin nga shkollat e mesme në Suharekë

Sot është e dita e dytë ku nxënësit i’u janë drejtuar shkollave për tu regjistruar në klasat e X-ta. Se si po shkon procesi i regjistrimit flasin për SuharekaOnline drejtorët e këtyre shkollave.

Fadil Elshani, drejtor në gjimnazin “Jeta e Re” thotë se që nga dje ka qenë një numër i mirë i të interesuarve për tu regjistruar dhe se shkolla që ai drejton ka marr të gjitha masat së sigurisë sipas udhëzimeve nga institucionet shëndetësore.

Ai shton duke marr parasysh nga dita e djeshme, edhe sot është një numër bukur i mirë i të interesuarve dhe shpreson në plotësimin e numrit rreth 260 nxënës në të dyja drejtimet.


Ndërsa sa i përket faktit që gjimnazi punon me dy ndërrime, Elshani thotë se ka vështirësi duke pasur parasysh situatën me pandeminë, mirëpo në bashkëpunim me DKA-në ne do ti respektojmë të gjitha vendimet e ministrisë.

Për dallim nga gjimnazi, dy shkollat e tjera, profesionale në Shirokë dhe ajo teknike në Suharekë, nuk e kanë këtë vështirësi, pasi që kanë hapësira të mjaftueshme dhe punojnë me një ndërrim.

Zv. Drejtori i SHMP “Abdyl Ramaj” , Agron Suka, thotë se edhe në këtë shkollë janë bërë të gjitha përgatitjet dhe janë në proces të vazhdueshëm të regjistrimit, edhe pse ka rënie të numrit të të interesuarve.

Suka pohon se krahas mësimeve teorike kjo shkollë ofron edhe pjesën praktike si brenda objektit të shkollës gjithashtu në bashkëpunim edhe me bizneset e sektorit privat.

E ndërsa drejtori i SHMT “Skënder Luarasi”, Hamdi Bytyqi, thotë se ata kanë filluar regjistrimin me kohë siç është parashikuar nga ministria dhe se dita e parë e procesit ka qenë jashtëzakonisht mirë.

Edhe për procesin mësimor, Bytyqi, thotë se janë marr të gjitha masat dhe janë të gatshëm për të filluar.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë