Program i pasur artistik i nxënësve të Shkollës shqipe të Kantonit të St. Gallenit

  • 31.03.2018
Program i pasur artistik i nxënësve të Shkollës shqipe të Kantonit të St. Gallenit

Me rastin e festave kombëtare:  550 – vjetorit të vdekjes së Skënderbeut,  7 Marsit – Ditës së Mësuesit, 20-vjetorit të Epopesë së UÇK-së, si dhe 10 – vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Kantonin e St. Gallenit organizoi manifestimin e radhës, më 25 Mars 2018, në qytezën Vatvil, ku nxënësit e të gjitha shkollave u prezantuan me pikat  e tyre më të mira.

Prindërit, të cilët e kishin mbushur përplot sallën e komunës në Vatvil, patën rastin të përcjellin një program të lloj-llojshëm dhe cilësor me këngë, valle dhe recitime të bukura kushtuar atdheut, Shqipërisë, Kosovës, Çamërisë, shkollës, mësuesit, nënës, diellit, abetares etj.


Programi u hap me nxënësit e shkollave shqipe të cilët kënduan himnin e flamurit dhe pastaj, kryetari i Kryesisë kantonale z. Mehmetali Sherifi, i përgëzoi nxënësit dhe mësuesit, si dhe falënderoi prindërit, për angazhimin e tyre. Më pastaj, kryetari i Këshillit të Arsimtarëve z. Vaxhid Sejdiu, mori fjalën duke kujtuar festat kombëtare dhe bëri prezantimin e librit “Letërsia shqiptare I” të prof. Dr. Isak Shemës, i cili i kushtohet nxënësve të shkollës shqipe në mërgatën shqiptare. Në këtë rast profesor Shema u shpall anëtar nderi i LAPSH-it “Naim Frashëri”, të St. Gallenit, duke iu dhuruar vendimi i Kryesisë dhe një mirënjohje, për punën e tij letrare dhe shkencore.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë