Performanca e 37 komunave, Suhareka me 32.97% renditet e 25-ta për barazi në punësim, shërbime sociale e familjare

  • 27.12.2022
Performanca e 37 komunave, Suhareka me 32.97% renditet e 25-ta për barazi në punësim, shërbime sociale e familjare

Raporti i performancës komunale për vitin 2021 të cilin e ka siguruar SuharekaOnline prezanton rezultatet e punës së komunave në 19 fushave të kompetencave që janë nën përgjegjësi të tyre, përmes 104 treguesve nga 119 sa ka gjithsej Sistemi për Menaxhimin e Performancës Komunale.

Nga këto 19 fusha të cilat prezentohen në këtë raport ku kanë raportuar 37 komuna të Kosovës është edhe ajo e Barazisë në Punësim, Shërbime Sociale e Familjare.

Fusha 4 – Barazia në Punësim, Shërbime Sociale dhe Familjare


Kjo fushë prej dy rezultateve dhe katër treguesve mbulon përfaqësimin e grupeve të ndryshme në punësim komunal, si dhe shërbimet sociale të grupeve më me nevojë në komuna. Në kuadër të punësimit treguesit matin nivelin e punësimit të personave me aftësi të veçanta në institucionet komunale, si dhe përqindjen e përfshirjes së komuniteteve jo shumicë.

Performanca e përgjithshme në këtë fushë prej 55.09%.

Sipas të dhënave niveli i përmbushjes së kuotës për të punësuar me nevoja të veçanta mbetet i ulët, referuar kriterit të përcaktuar në Ligjin Nr. 05L-051 për mbrojtje nga diskriminimi.

Duke u bazuar në raportin që posedon SuharekaOnline figuron se për performancë për barazi në punë, shërbime sociale e familjare Komuna e Suharekës renditet e 25 me 32.97% nga 37 komuna të Kosovës.

Ndërsa, pas Komunës së Suharekës renditet Graçanica me 31.48%, Mamusha me 25%, Hani Elezit me 18.31%, Shtimja me 9.97% dhe disa komuna të tjera.

KomunaRenditja me përqindje në bazë të performancës
Ferizaj95%
Gllogoc88.03%
Viti87.53%
Rahovec 85.44%
Prishtinë83.18%
Novobërdë75%
Gjilan74.67%
Mitrovica Jugore70.79%
Pejë69.72%
Obiliq69.33%
Lipjan68.81%
Junik68.31%
Gjakovë63.81%
Deçan62.64%
Kaqanik62.11%
Malishevë60.04%
Klinë58.23%
Vushtrri58.16%
Podujevë57.1%
Kamenicë56.84%
Fushë Kosovë51.66%
Dragash48.24%
Istog46.98%
Prizren36.66%
Suharekë32.97%
Graçanicë 31.48%
Mamushë25%
Han i Elezit24.04%
Partesh18.31%
Ranillug16.18%
Shtime9.97%
Kllokot6.57%
Zubin Potok0
Leposaviq0
Zveçan 0
Mitrovica Veriore0
Shtërpc0
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë