Për 6 vite biblioteka e Suharekës regjistroi afër 14 mijë lexues, mbi 7 mijë vetëm gjatë 2019

  • 12.11.2022
Për 6 vite biblioteka e Suharekës regjistroi afër 14 mijë lexues, mbi 7 mijë vetëm gjatë 2019

Libri është shoku më i mirë i çdo njeriu, i cili të rrëmben me vete pa asnjë tingull të zërit. Janë fjalët e tij ato që pasurojnë mendjen e njeriut, zhvillojnë imagjinatën dhe japin aftësi për të ngritur oratorinë e njerzve.

“Një dhomë pa libra, si një trup pa shpirt”, shkruante Ciceroni.

Një shoqëri vlerësohet kur mik ka librin, e armë ka lapsin. Gjatë viteve si në tërë botën edhe në Kosovë librave iu është dedikuar një “shtëpi” e cila në çdo cep të saj mban histori, poezi, proza, përralla e tregime të ndryshme.


Përgjatë viteve mysafirët e kësaj shtëpie janë të ndryshëm herë në numër më të madhë e herë më të vogël.

Fjala është për numrin e lexuesve në bibliotekat e vendit tonë i cili padyshim që përcjellet dhe ruhet nga institucionet përkatëse.

Agjencia e Statistikave të Kosovës është ajo e cila përmban shifra të sakta për numrin e lexuesve në bibliotekat e Kosovës.

Shifrat janë për të gjitha komunat e vendit, ku hynë edhe ajo e Suharekës, e cila përgjatë viteve ka pasur numër të ndryshueshëm të lexuesve.

SuharekaOnline përmes një hulumtimi që ka bërë ka arritur të gjejë të dhëna për numrin e lexuesve në bibliotekën e qytetit të Suharekës që nga viti 2015 deri në vitin 2021.

Në bazë të statistikave që janë siguruar figuron se në vitin 2015 biblioteka e qytetit të Suharekës ka regjistruar gjithsej 840 lexues, numër ky i cili në vitin 2016 është rritur në 972 lexues.

Poashtu, rritje e numrit të lexuesve kishte edhe në vitin 2017 ku ishin regjistruar 1.333 lexues dhe vitin 2018 ku numri i lexuesve arrin në 1.566.

Mirëpo, rekordi u thye në vitin 2019 ku kjo bibliotek kishte regjistruar 7.211 lexues, numër ky që e renditi Suharekën në vendin e tretë të listës, e para Suharekës ishte Prishtina me 27.956 lexues dhe Shtimja e cila kishe 7.250 lexues.

SuharekaOnline ka siguruar edhe numrin e lexuesve për vitin 2020 ku janë regjistruar 1.187 lexues dhe vitit 2021 ku ishin gjithsej 896 lexues.

Më poshtë mund të shihni tabelën e cila përmban vitin dhe numrin e lexuesve në bibliotekën e qytetit të Suharekës.

VitiNr. i lexuesve në bibliotekën “Hajdin Berisha”
2015840
2016972
20171.333
20181.566
20197.221
20201.187
2021840

Nga këto shifra të cilat i përkasin periudhës 2015-2021, rezulton se biblioteka e qytetit të Suharekës për 6 vite ka regjistruar 13.959 lexues.

Gazetare, Eurolinda Zenelaj

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë