Për 3 muaj në Suharekë u hapën 71 biznese dhe u shuan 20 të tilla

  • 29.07.2022
Për 3 muaj në Suharekë u hapën 71 biznese dhe u shuan 20 të tilla

Në TM2 2022 gjithsej janë regjistruar 2 835 ndërmarrje. Krahasuar me tremujorin paraprak (TM1 2022) ka rritje për 0.1% të ndërmarrjeve të regjistruara. Ndërsa, krahasuar me  tremujorin e njëjtë të vitit paraprak (TM2 2021) ka një rritje për 0.8% të ndërmarrjeve të regjistruara.

Sipas raportit të ASK-së, në tre muajt e dytë të vitit 2022 në Komunën e Suharekës janë regjistruar 71 ndërmarrje të reja, 28 prej tyre janë ndërmarrje të regjistruara individuale, kurse 43 të tjera janë ndërmarrje jo-individuale.


Ndërsa gjatë kësaj periudhe kohore në Suharekë janë shuar 20 ndërmarrje.

Aktivitetet ekonomike më të preferuara gjatë këtij tremujori në Suharekë ishin: Akomodim dhe aktivitete të shërbimeve me ushqim; Tregti me shumicë dhe pakicë, riparim i mjeteve motorike, motoçikletave; Prodhim; Aktivitete profesionale, shkencore dhe teknike; Aktivitete administrative dhe mbështetëse; Shëndetësi njerëzore dhe aktivitete të punës sociale; Art, zbavitje dhe rekreacion; Aktivitete të shërbimeve tjera; Xehetari dhe gurëthyes; Bujqësi, pylltari dhe peshkatari dhe Transport dhe ruajtje

Sa i përket shtrirjes gjeografike të ndërmarrjeve të regjistruara në nivel të komunave, ashtu si në çdo tremujor, mbizotëron komuna e Prishtinës me 809 ndërmarrje të regjistruara (28.5%); Ferizaj me 236 ndërmarrje të regjistruara (8.3%); Prizreni me 220 ndërmarrje të regjistruara (7.8%); Gjilani me 159 ndërmarrje të regjistruara (5.6%); Peja me 156 ndërmarrje të regjistruara (5.5%); dhe Mitrovica me 129 ndërmarrje të regjistruara (4.6%). Ndërsa, komunat e tjera kanë numër më të vogël të ndërmarrjeve të regjistruara në këtë tremujor.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë