Për 3 muaj në Suharekë u hapen 62 biznese të reja – prinjë ato të prodhimit, shërbimeve ushqimore dhe ndërtimtarisë

  • 08.11.2022
Për 3 muaj në Suharekë u hapen 62 biznese të reja – prinjë ato të prodhimit, shërbimeve ushqimore dhe ndërtimtarisë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Repertorin Statistikor mbi Ndërmarrjet Ekonomike në Kosovë për tremujorin e tretë (TM3) 2022.

Në TM3 2022 gjithsej janë regjistruar 2 722 ndërmarrje, ku krahasuar me tremujorin paraprak (TM2 2022) ka një rënie për 4.0% të ndërmarrjeve të regjistruara.

Ndërsa, krahasuar me  tremujorin e njëjtë të vitit paraprak (TM3 2021) ka një rritje për 9.8% të ndërmarrjeve të regjistruara.


Aktivitetet ekonomike më të preferuara gjatë këtij tremujori ishin: Tregtia me shumicë dhe pakicë, riparim i mjeteve motorike, motoçikletave me 543 ndërmarrje të regjistruara (19.9%); Prodhimi me 345 ndërmarrje të regjistruara (12.7%); Ndërtimtaria me 306 ndërmarrje të regjistruara (11.2%); Aktivitetet profesionale, shkencore dhe teknike me 281 ndërmarrje të regjistruara (10.3%); Akomodimi dhe aktivitetet e shërbimeve me ushqim me 276 ndërmarrje të regjistruara (10.1%), etj.

Sa i përket shtrirjes gjeografike të ndërmarrjeve të regjistruara në nivel të komunave, ashtu si në çdo tremujor, mbizotëron komuna e Prishtinës me 824 ndërmarrje të regjistruara (30.3%); Prizreni me 223 ndërmarrje të regjistruara (8.2%); Ferizaj me 217 ndërmarrje të regjistruara (8.0%); Gjilani me 148 ndërmarrje të regjistruara (5.4%); Peja me 130 ndërmarrje të regjistruara (4.8%); dhe Gjakova me 126 ndërmarrje të regjistruara (4.6%). Ndërsa, komunat e tjera kanë numër më të vogël të ndërmarrjeve të regjistruara në këtë tremujor.

Në këto të dhëna zyrtare të publikuara nga ASK për tre mujorin e tretë të këtij viti figuron edhe numri i ndërmarrjeve të regjistruara edhe në Komunën e Suharekës, ku bëhet e ditur se gjatë muajit korrik, gusht dhe shtator janë regjistruar gjithsej 62 ndërmarrje, shkruan SuharekaOnline.

Duke u bazuar në të dhënat e ASK, figuron se në Komunën e Suharekës ku për tre muaj u regjistruan 62 ndërmarrje të reja, prijnë ajo e prodhimit me 10 të tilla dhe ajo e shërbimeve ushqimore poashtu me 10.

Më poshtë nga SuharekaOnline është punuar një tabelë ku figurojnë ndërmarrjet e regjistruara në tre mujorin e tretë të këtij viti dhe numri i tyre.

Prodhim10
Akomodim dhe aktivitete të shërbimit ushqimor10
Ndërtimtari8
Bujqësi, pylltari dhe peshkatari7
Tregti me shumicë dhe pakicë, riparim i mjeteve motorike4
Transport dhe Ruajtje2
Informacion dhe Komunikim1
Aktivitete të patundshmërisë1
Aktivitete profesionale të shkencore dhe teknike4
Aktivitete administrative dhe mbështetëse4
Arsim1
Shëndetësi njerzore dhe aktivitete të punës 5
Art dhe Zbavitje1
Aktivitete të shërbimeve të tjera 3
TOTALI62

Nga këto 60 ndërmarrje të reja të cilat u regjistruan pë tre muaj (korrik, gusht dhe shtator), 33 prej tyre janë individuale dhe 27 joindividuale.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë