Për 10 muaj në Komunën Suharekës u regjistruan 749 lindje, prej tyre 21 u realizuan në QKMF-Suharekë

  • 23.12.2022
Për 10 muaj në Komunën Suharekës u regjistruan 749 lindje, prej tyre 21 u realizuan në QKMF-Suharekë

Agjencia e Statistikave të Kosovës vazhdimisht ka publikuar të dhëna zyrtare për numrin e lindjeve në të gjitha Komunat e Kosovës.

Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltarë ndër tjerash për lindjet rastet regjistrohen në mënyrë të obligueshme në regjistrat e lartë-cekur, në vendin ku ka ndodhur ngjarja, pa marrë parasysh se personat me të cilët lidhet ngjarja, vendbanimin e përhershëm e kanë në atë vend, ose në ndonjë vend tjetër.

ASK-ja poashtu ka publikuar edhe numrin e lindjeve të cilat janë regjistruar në Komunën e Suharekës dhe numrin e lindjeve që janë realizuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë.


Përgjatë 10 muajve të vitit 2022 (janar-tetor) në Komunën e Suharekës janë regjistruar gjithsej 749 lindje prej të cilave 21 janë kryer në QKMF-Suharekë “Rexhep Kuqi”, shkruan SuhsrekaOnline.

Numri më i madh i lindjeve në Komunën e Suharekës është regjistruar në muajin qershor të këtij viti, ku ishin lindur 97 foshnje të gjalla, prej të cilave 56 ishin meshkuj dhe 41 femra.

Ndërsa, numër më të vogël Komuna e Suharekës kishte regjistruar në muajin mars, ku ishin regjistruar 63 foshnje, prej të cilave ishin 34 meshkuj dhe 29 femra.

MuajiKomunaVendi ku ka
ndodhur lindja- “QKMF-Suharekë”
Vendi i përhershëm
i nënës
në komunë
Janar, 2022Suharekë673
Shkurt, 2022Suharekë377
Mars, 2022Suharekë263
Prill, 2022Suharekë371
Maj, 2022Suharekë183
Qershor, 2022Suharekë497
Korrik, 2022Suharekë077
Gusht, 2022Suharekë070
Shtator, 2022Suharekë171
Tetor, 2022Suharekë167
TOTALI:21749
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë