Nxënësit e Shkollës Fillore në Sopijë, do ta përfaqësojnë Kosovën në garat Ballkanike të Robotikës

Nxënësit e Komunës së Suharekës po tregojnë suksese në shumë fusha të arsimit, e madje edhe në fushën e teknologjisë e robotikës.

Nxënësit e Shkollës Fillore në Sopijë, do ta përfaqësojnë Kosovën në garat Ballkanike të Robotikës

E ardhmja thuajse i përket teknologjisë, e këtë e konfirmon edhe aktivitetet që po zhvillohen në vendin tonë.

Dje më 31 korrik është mbajtur super finalja e Robotikës, ku nxënësit e Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Shaban Mazreku” në fshatin Sopijë të Suharekës, treguar edhe një suksese të radhës në finale dhe do të përfaqësojnë Kosovën në garën Ballkanike të robotikës e cila do të mbahet më 21.09.2022.


Përfaqësues të shkollës fillore në Sopijë i kanë uruar nxënësit për suksesin e arritur si dhe i dëshiruan suksese në garën e radhës.

Nga java e ardhshme fillojnë edhe përgatitjet për garën Ballkanike.

“Gara Regional e Robotikës 2022” do të mbahet në Kosovës, me datë 21 Shtator 2022, në kuadër të “Western Balkan Digital Summit”, ku ekipet nga Kosova do të garojnë me ekipet nga gjashtë shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë