Nuk kalon në Kuvendin e Kosovës amandamenti i propozuar që Suharekës t’i ndërtohet një stadium i ri

  • 16.12.2022
Nuk kalon në Kuvendin e Kosovës amandamenti i propozuar  që Suharekës t’i ndërtohet një stadium i ri

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albana Bytyqi gjatë ditës së enjte në Kuvendin e Kosovës ka paraqitur një amandament i cili përfshinë ndërtimin e një stadiumi në Komunën e Suharekës.

Bytyqi ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që për drejtorinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të ndahen mjete buxhetore në vlerë prej 5 milion euro, raporton SuharekaOnline.

Ajo ndër tjerash tha se Komuna e Suharekës në vazhdimësi po e përfaqëson Kosovën me futbollistët e saj, të cilët kanë një përformancë të jashtëzakonshme edhe në arenën ndërkombëtare, fatkeqësisht stadiumi aktual nuk i plotëson kushtet për të qenë një stadium evropian, poashtu ajo tha se Komuna e Suharekës ka ndarë një vend ku ka planifikuar që të bëhet ndërtimi i këtij stadiumi po që fatkeqësisht nuk janë ndarë mjete nga Qeveria e Kosovës.


Albana Bytyqi ka kërkuar në kuvend që ky projekt me rendësi të veçantë për Komunën e Suharekës të përfshihet në buxhetin e vitit 2023.

Kryesuesi i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjuvca e hodhi në votim amandamentin e propozuar nga Bytyqi, i cili me 15 vota për, 47 kundër dhe 0 abstenime nuk kaloi.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë