Në dy shkolla të Suharekës mbahet ligjeratë kundër dhunës në bazë gjinore

  • 01.12.2022
Në dy shkolla të Suharekës mbahet ligjeratë kundër dhunës në bazë gjinore

Komuna e Suharekës ka njoftuar se gjatë ditës së enjte janë mbajtur ligjerata në kuadër të fushatës “16 ditë aktivizëm, kundër dhunës në bazë gjinore”.

Gjatë ditës së enjte nënkryetarja e Komunës së Suharekës, Mihrije Suka ishte pjesë e ligjeratave në kuadër “16 ditë aktivizëm, kundër dhunës ne bazë gjinore” për sensibilizimin dhe vetdijësimin kundër dhunës në dy shkollat e mesme të komunës, SHMP “Abdyl Rama” në Shirokë dhe në SHMT “Skënder Luarasi” në Suharekë.

Njoftimi i plotë i komunës pa ndërhyrje:


Janë mbajtur ligjërata rreth fushatës “16 ditë aktivizëm”, kundër dhunës ne bazë gjinore”

Në Komunën e Suharekës po vazhdon fushata “16 ditë aktivizëm” kundër dhunës në familje Në kuadër të kësaj fushate , nënkryetarja e Komunës së Suharekës znj.Mihrije Suka, ishte pjsesë e ligjëratave për senzibilizim dhe vetdijësim kundër dhunës në dy shkollat e mesme të Komunës sonë, Ligjëratat janë mbajtur me nxënësit e SHMP “Abdyl Ramaj “ në Shirokë dhe me ata të SHMT “Skender Luarasi”, të cilët i kanë ndjekutr ligjëratat e zyrtarëve policor të kësaj lamije si Feriz Gegaj dhe Afërdita Gashi.

Për nxënësit e të dy shkollave janë shpërndarë edhe fletushka për vetdijësim kundër dshhunës në familje.

Deri në përfundim të kësaj fushate, do të ketë edhe aktivitete tjera.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë