Mushtishti po bëhet me park dhe shtatore të Hasan Prishtinës dhe Adem Jasharit

Fshati Mushtisht i Komunës së Suharekës do të bëhet me dy shtatore atë të Hasan Prishtinës dhe Adem Jasharit dhe me park.

Mushtishti po bëhet me park dhe shtatore të Hasan Prishtinës dhe Adem Jasharit

Një gjë të tillë për ndërtimin e shtatoreve dhe parkut në Mushtisht, e ka konfirmuar edhe kryetari i fshatit, Reshat Selimi si dhe kryetari i Suharekës Bali Muharremaj.

Sipas një njoftimi në Facebook nga Selimi, në memorandumin e nënshkruar për bashkëfinancim nga komuna e Suharekës dhe zv.ministri i ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës Hysen Durmishi, janë dy projekte që janë shumë të rëndësishëm për fshatin Mushtisht.


I pari është ndërtimi i rrugës Baqevc-Sallagrazhdë-Greikoc-Korishë, në vlerë prej 400 mijë euro. Ndërsa e dyta përfshin ndërtimin e parkut dhe ndërtimin e shtatoreve në qendër të fshatit Mushtisht, në vlerë prej 80 mijë euro.

“Ky i fundit do të jetë një projekt impozant që do realizohet në qendër të fshatit, në sipërfaqen në mes të objektit të ri të QMF-së dhe lapidarit të dëshmorëve të kombit.

Pas aprovimit nga Këshilli i Fshatit Mushtisht, së bashku me ekspertë të fushës(arkitekt dhe skulptor nga Shqipëria) kemi studiuar e parë nga afër hapsirën publike, planin rregullativ-urbanistik, në harmoni me konfiguracionin e terenit, pozitën gjeografike, rëndësin e veçantë historike, rëndësin e përspektivës të zhvillimit turistik të fshatit, si parakusht për ndalimin e emigracionit dhe inkurajimin e kthimit të të rinjëve tanë në vendlindje, duke marrë parasysh ndërtimin në të ardhmen e afërt edhe të rrugës Suharekë-Mushtisht-Brezovicë, që së bashku edhe me projektin në fjalë dhe zhvillimin e turizmit, do ta kthejë gradualisht Mushtishtin në një qendër të rëndësishme kulturore dhe turistike, që do të ndikojë në zhvillimin ekonomik të tij dhe mbarë komunës tonë”, ka shkruar Selimi.

Postimi i plotë i Reshat Selimit:

Të nderuar bashkëvendas, memorandumi i bashkëpunimit për bashkëfinancim të projekteve, nënshktuar dje nga ktyetari i komunës tonë dhe zv. ministri i ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës z. Hysen Durmishi, parasheh realizimin edhe të dy projekteve që janë mjaft jetik dhe shumë të rëndësishëm për Mushtishtin.

I pari është: Ndërtimi i rrugës Baqevc-Sallagrazhdë-Greikoc-Korishë, në vlerë prej 400,000 €, që do ta shkurtojë distancën e rrugës lidhëse me qendrën tonë regjionale Prizrenin, dhe

I dyti: Ndërtimi i Parkut dhe ndërtimi i shtatoreve në qendër të fshatit Mushtisht, në vlerë prej 80,000 €.

Ky i fundit do të jetë një projekt impozant që do realizohet në qendër të fshatit, në sipërfaqen në mes të objektit të ri të QMF-së dhe lapidarit të dëshmorëve të kombit.

Pas aprovimit nga Këshilli i Fshatit Mushtisht, së bashku me ekspertë të fushës(arkitekt dhe skulptor nga Shqipëria) kemi studiuar e parë nga afër hapsirën publike, planin rregullativ-urbanistik, në harmoni me konfiguracionin e terenit, pozitën gjeografike, rëndësin e veçantë historike, rëndësin e përspektivës të zhvillimit turistik të fshatit, si parakusht për ndalimin e emigracionit dhe inkurajimin e kthimit të të rinjëve tanë në vendlindje, duke marrë parasysh ndërtimin në të ardhmen e afërt edhe të rrugës Suharekë-Mushtisht-Brezovicë, që së bashku edhe me projektin në fjalë dhe zhvillimin e turizmit, do ta kthejë gradualisht Mushtishtin në një qendër të rëndësishme kulturore dhe turistike, që do të ndikojë në zhvillimin ekonomik të tij dhe mbarë komunës tonë.

Mirënjohje dhe falenderim për kryetarin e komunës dhe bashkëvendasin tonë zv. ministrin H. Durmishi, për gadishmërin dhe aprovimin e realizimit të këtyre projekteve.

Më poshtë e keni kërkesën e Këshillit të Fshatit Mushtisht, drejtuar organeve relevante për këtë projekt dhe Propozim Projektin të realizuar nga byroja projektuese NPN D-Project me seli në Prizren:

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë