Muharremaj nënshkruan me MAPL-në marrëveshjen për mbështetje të projektit të asfaltimit të magjistrales Suharekë-Prizren faza e dytë

  • 02.09.2022
Muharremaj nënshkruan me MAPL-në marrëveshjen për mbështetje të projektit të asfaltimit të magjistrales Suharekë-Prizren faza e dytë

Komuna e Suharekës përfaqësuar nga kryetari i Komunës, Bali Muharremaj dhe Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokale (MAPL) kanë lidhur marrëveshje për mbështetje financiare të projektit “Asfaltimi i rrugës segmenti magjistralja Suharekë-Prizren faza e dytë”.

Kjo marrëveshje parasheh të drejtat dhe detyrimet e palëve në respektimin e rregullave të përcaktuara për bashkëfinancim/financim të projektt, afatet dhe kushtet e tjera kontraktuale për subjektet juridike, me qëllim të shfrytëzimit të drejtë të buxhetit të ofruar nga MAPL.

Kjo marrëveshje ka për objekt bashkëfinancimin.financimin e projektit si në vijim: “Asfaltimi i rrugës segmenti magjistralja Suharekë-Prizren faza e dytë”.


Vlera e projektit dhe mënyra e bashkëfinancimit/financimit


1. Shuma totale e projektit në vlerën parallogaritare është 160,000 Euro,
2. Shuma totale e ndarë nga buxheti i MAPL-së për vitin 2022, është 100,000 Euro,
3. Shuma totale e ndarë nga buxheti i komunës për vitin 2022, është 60,000 Euro.

Nga ky vendim thuhet se komuna e cakton projekt menaxherin/organin mbikëqyrës për mbikëqyrjen e kryerjes së punimeve dhe komisionin i cili lëshon certifikatën e pranimit të punimeve/pranimin teknik.

Ndërkaq, për afatin e realizimit të projektit, bëhet e ditur se komuna duhet të ndërmerr të gjitha masat që projektit të përfundojë brenda vitit buxhetor 2022.

Kurse pas pranimit teknik të projektit nga Komuna, projekti i financuar sipas kësaj marrëveshje do të transferohet në pronësi të Komunës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë