Muharremaj bën homazhe në Tërrnje: Dhimbjen e kanë prezente sepse shumë të tjerë ende figurojnë të zhdukur

  • 25.03.2023
Muharremaj bën homazhe në Tërrnje: Dhimbjen e kanë prezente sepse shumë të tjerë ende figurojnë të zhdukur

Sot bëhen 24 vite që kur forcat paramilitare serbe u futën në fshatin Tërrnje në orët hershme të mëngjesit ku i masakruan 46 martirë.

Disa prej të masakruarve ishin edhe mysafirë nga fshatrat si: Studençan, Randobravë ku ishin strehuar tek shtëpitë e fshatit Tërrnje.

Në këtë masakër makabër kishin mbetur të vdekur shumë gra, pleqë, burra e fëmijë, ku prej tyre 22 martirë ishin nga familja Gashi dhe të tjerët ishin mysafirë e shumë familje të tjera të këtij fshati si: Voci, Muhaxheri, Llapatinca, Balaj, Vranovci, Rexhaj, Krasniqi etj.


Sot, 24 vite pas, ende janë të pagjetur 14 kufoma të familjes Gashi, shkruan SuharekaOnline.

Në 24 vjetorin e masakrës së 46 martirëve në fshatin Tërrnje, Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj së bashku me nënkryetarën, Mihrije Suka dhe figura të tjera politike kanë bërë homazhe në këtë fshat.

Muharremaj është shprehur se në fshat në të gjitha gjeneratat, kupton se e kaluara është pjesë e kujtesës së tyre, e dhimbjes e cila nuk ka pushuar ende dhe se ata dhimbjen e kanë ende prezente.

“Në Tërrnje i kujtuam të rënët për lirinë e vendit.

Mes tyre në fshat në të gjitha gjeneratat, kupton se e kaluara është pjesë e kujtesës së tyre, e dhimbjes e cila nuk ka pushuar ende.

Ata dhimbjen e kanë prezente, sepse shumë të tjerë ende figurojnë të zhdukur.

Lavdi e përjetshme.” ka shkruar Muharremaj.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë