Mbi 73% e nxënësve të Suharekës e kaluan Testin e Maturës

Me 18 qershor 2022 Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) organizoi Provimin e Maturës 2022, të cilët i’u nënshtruan rreth 22 mijë maturantë në tërë Kosovën.

Mbi 73% e nxënësve të Suharekës e kaluan Testin e Maturës

Provimi i Maturës këtë vit është organizuar në 171 Qendra të Testimit, ndërsa të angazhuar për mbarëvajtje të procesit kanë qenë rreth 1600 administrues.

Këtë vit në Provimin e Maturës kanë marrë pjesë gjithsej 630 nxënës të klasave të 12-ta nga Komuna e Suharekës,


Rezultatet e testit të Maturës tashmë janë shpërndarë në shkollat e vendit.

Ndërsa në një prononcim për SuharekaOnline, drejtori i Arsimit në Komunën e Suharekës, Remzi Bajselmani ka theksuar se në tërë komunën 73.49% e nxënësve e kanë kaluar Testin e Maturës.

Sipas Bajselmanit 95.31% e maturantëve (264) të Gjimnazit “Jeta e Re” e kaluan këtë test, 56.15% (105 nxënës) Shkolla e Mesme Teknike “Skënder Luarasi” dhe 56.6% (94 nxënës) Shkolla e Mesme Profesionale “Abdyl Ramaj”.

Ndërkaq, këtë test në Gjimnazin “Jeta e Re” nuk e kaluan 13 nxënës, në SHMT “Skënder Luarasi” nuk e kaluan 82 nxënës dhe në SHMP “Abdyl Ramaj” nuk kaluan 72 nxënës, gjithsej 167 maturantë nga tri shkollat nuk kaluan apo 26.50%.

Në Provimin e Maturës nga Gjimnazi “Jeta e Re” morën pjesë 277 maturantë, në SHMT “Skënder Luarasi” 187 dhe në SHMP “Abdyl Ramaj” 166.

Ndryshe, këtë vit maturantët e Suharekës kanë shënuar progres për nga kalueshmëria e testit, pasi që vitin e kaluar (2021) kalueshmëria e testit ka qenë rreth 53%.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë