LVV-Suharekë: Komuna nuk siguron shërbime të transportit për nxënësit e dy lagjeve nga fshati Budakovë

  • 29.10.2022
LVV-Suharekë: Komuna nuk siguron shërbime të transportit për nxënësit e dy lagjeve nga fshati Budakovë

Lëvizja Vetëvendosje (LVV) dega në Suharekë përmes një reagimi në rrjetin social “Facebook” ka thënë se Komuna e Suharekës nuk siguron shërbime të transportit për nxënësit e lagjeve Kokollari dhe Hoxha nga fshati Budakovë.

Sipas tyre, Komuna transportin e bënë tashmë për nxënës të disa fshatrave të tjerë.

Po ashtu, në reagim të LVV-Suharekë thuhet se madje për këtë shërbim një Operator Ekonomik që është në pronësi të familjarëve të një militanti të AAK-së paguhet 200€ në ditë.


“Këta nxënës detyrohen që çdo ditë të bëjnë 3-4km rrugë në këmbë për të shkuar në shkollë.
Kjo gjë paraqet problem për prindërit e tyre si dhe rrezik për fëmijët”, thuhet tutje në reagim.

Reagimi i plotë i LVV-Suharekë:

Komuna e Suharekës nuk siguron shërbime të transportit për nxënësit e lagjeve Kokollari dhe Hoxha nga fshati Budakovë, edhe pse këtë gjë tashmë e bënë për nxënës të disa fshatrave të tjerë, madje për këtë shërbime një Operator Ekonomik që është në pronësi të familjarëve të një militanti të AAK-së paguhet 200€ në ditë.

Këta nxënës detyrohen që çdo ditë të bëjnë 3-4km rrugë në këmbë për të shkuar në shkollë. Kjo gjë paraqet problem për prindërit e tyre si dhe rrezik për fëmijët.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë