Nënshkruhet kontrata, shtigjet e ecjes në lagjën e Bajraktarëve përfundojnë në fund të tetorit

Nënshkruhet kontrata, shtigjet e ecjes në lagjën e Bajraktarëve përfundojnë në fund të tetorit

Më 26 korrik 2021 Komuna e Suharekës ka hapur procedurat tenderuese për rregullimin edhe të një shtegu të ecjes në qytet.

08.09 Operatori ekonomik dhe autoriteti kontraktues (Komuna Suharekë) më datën 7 shtator 2021 kanë lidhur kontratë për ndërtimin e shëtitores në lagjën e Bajraktarëve, ku sipas kontratës punimet e shtigjeve do të përfundojnë jo më larg se data 27 tetor 2021.

111-Kontrata-Lagjia-e-Bajraktarve

27.08

Më 27 gusht Komuna e Suharekës ka shpallur fituesin e tenderit në vlerë prej 63,998.00 euro operatorin ekonomik N.P.T “Bamirs”, i cili në këtë aktivitet të prokurimit ishte i vetmi ofertues.

Rregullimi i shtegut të ecjes në fjalë është paraparë në vend me klimë të begatshme dhe me pozitë gjeografike adekuate për shteg, në shpatijet e qytetit të Suharekës, përkatësisht në hapsirën e pyllëzuar mbi lagjën Bajraktari, gjegjësisht nga magjistralja Suharekë – Prizren deri afër autoudhës ,,Ibrahim Rugova”.

Sipas dosjes së tenderit që ka siguruar SuharekaOnline projekti që parashihet të kushtojë 65,000.00 euro do të ketë shtegun e ecjes, shtegun për biciklista si dhe mundësi pushimi dhe rekreacioni duke ofruar kënde për qëndrim rekreativ dhe pushues të cilat janë të pajisura me ndriçim, ulëse dhe shporta mbeturinash.


Për nga destinimi i hapësirave, projekti përmban karakter, rekreativ, sportiv, relaksues si dhe rehabilitues. Sipas vlerësimit lokacioni gjendet në një pozitë të përshtatshme dhe lidhet me rrugë të mira me qytetin  ku ka çasje për rrugë në tri pjesë.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë