Kryetarit Muharremaj do t’i kontrollohet pasuria

  • 15.06.2022
Kryetarit Muharremaj do t’i kontrollohet pasuria

Në  përputhje me Ligjin nr. 04/L-228 për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit nr. 04/L-050 për Deklarimin, Prejardhjen dhe Kontrollin e Pasurisë të Zyrtarëve të Lartë Publik, Agjencia kundër Korrupsionit ka bërë sot hedhjen e  shortit për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik.

Nga lista e përzgjedhur sot, Agjencia kundër Korrupsionit do të bëjë  kontrollin e  plotë të pasurisë të  20% e zyrtarëve që janë të obliguar të deklarojnë pasurinë e tyre. Nga gjithsej 4662 subjekte deklaruese, 932 zyrtarë do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë nga AKK.


Në mesin e zyrtarëve të lartë shtetëror të cilëve do iu kontrollohet pasuria, janë edhe kryeministri Albin Kurti, kryeparlamentari Glauk Konjufca si dhe dy zëvendëskryeministrat, Besnik Bislimi e Emilija Rexhepi, ministrit të Bujqësisë, Faton Peci, e zv.ministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu.

Po ashtu, në listë për kontroll të pasurisë është edhe kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj.

Ndryshe, në këtë kontrollë do të jenë edhe disa kryetarë të komunave: Shaqir Totaj – Prizren, Bedri Hamza – Mitrovicë, Burim Berisha – Fushë – Kosovë, Bali Muharremaj – Suharekë, Fadil Nura – Skenderaj, Srdjan Milosavljevic – Zveçan, Srdan Vulovic – Zubin Potok, Ljiljana Subaric – Graçanicë, Vladica Aritonovic – Ranillug.

Pasuria do t’iu kontrollohet edhe 22 deputetëve të Kuvendit të Kosovës, përfshirë kreun e PDK-së, Memli Krasniqin, kreun e AKR-së, Behgjet Pacolli, shefin e Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashin.

Lista me emrat e deputetëve:
Avni Dehari
Marigona Geci
Besim Muzaqi
Vasfije Blair
Ariana Musliu-Shoshi
Zoran Mojsilovic
Gani Krasniqi
Hajdar Beqa
Samra Ilijazi
Igor Simic
Fadil Gashi
Arben Gashi
Fitore Pacolli-Dalipi
Memli Krasniqi
Jetmire Vrenezi
Erxhan Galushi
Floretë Zejnullahu
Valon Ramadani
Behgjet Pacolli
Fitim Haziri
Hydajet Hyseni Kaloshi
Mirlinda Tishukaj-Sadiku

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë