Komuna e Suharekës sfidon Ministrinë e Infrastrukturës, e rihap tenderin që ministria ja kishte anuluar muajin e kaluar

  • 05.09.2022
Komuna e Suharekës sfidon Ministrinë e Infrastrukturës, e rihap tenderin që ministria ja kishte anuluar muajin e kaluar

Ministria e Infrastruktuës gjatë muajit të kaluar kishte anuluar procesin e zgjerimit të rrugës “Skënderbeu” sepse për zgjerimin e kësaj rruge, Komuna e Suharekës nuk e kishte inicuar asnjë proces për ndryshimin e statutit të rrugës.

Komuna e Suharekës në qershor të këtij vitit kishte hapur aktivitetin e prokurimit me emërtimin “Ndërtimi dhe rregullimi i kolektorit në rrugën “Skënderbeu”, por Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës e kishte anuluar këtë projekt duke thirrur në peticionin nr.4864 të datës 01.07.2022 të nënshkruar nga qytetarët e Suharekës të cilët kundërshtonin projektin për zgjerimin e kësaj rruge.

Ndërkaq, Komuna e Suharekës e ka rihapur aktivitetin e prokurimit për projektin të cilin e kishte anuluar Ministria e Infrastruktuës para një muaji me arsyetimet se sipas ligjit Ministria është përgjegjëse për menaxhimin, mirëmbajtjen dhe ndërtimin të autoudhës, të rrugëve nacionale dhe rajonale dhe se Komuna e Suharekës nuk e kishte iniciuar asnjë proces për ndryshimin e statutit të rrugës.


Ndryshe në përgjigjen e Ministrisë drejtuar Komunës thuhej se “Sipas ligjit nr 03/l-120, Ministria është përgjegjëse për menaxhimin, mirëmbajtjen dhe ndërtimin të autoudhës, të rrugëve nacionale dhe rajonale, ndërsa komuna është përgjegjëse për rrugët lokale dhe urbane, dhe duke pasur parasysh se rruga në fjalë është rrugë rajonale R117 Suharekë-Rahovec dhe nuk ka ndonjë proces të inicuar për ndryshimin e statutit të kësaj rruge/segmenti rrugor, ministria kërkon anulimin e procesit të zgjerimit të këtij segmenti rrugor”.

Megjithatë, sot me datë 05.09.2022 në web-faqen elektronike të prokurimit, Komuna e Suharekës e ka rihapur këtë tender.

Rihapja e këtij tenderi për të cilin ekziston një vendim për anulimin e tij, dhe rruga për të cilën bëhet fjalë është nën menaxhimin e Ministrisë së Infrastrukturës konsiderohet e jashtëligjshme sipas Ministrisë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë