Komuna e Suharekës regjistron 13 vdekje gjatë muajit shtator

  • 18.11.2022
Komuna e Suharekës regjistron 13 vdekje gjatë muajit shtator

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) publikon të dhënat preliminare1 në baza mujore për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet për muajin shtator 2022.

Këto të dhëna publikohen duke u bazuar në të dhëna administrative.

Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltarë për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet, rastet regjistrohen në mënyrë të obligueshme në regjistrat e lartë-cekur, në vendin ku ka ndodhur ngjarja, pa marrë parasysh se personat me të cilët lidhet ngjarja, vendbanimin e përhershëm e kanë në atë vend, ose në ndonjë vend tjetër.


Sipas të dhënave të ASK janë regjistruar gjithsej 735 vdekje (brenda dhe jashtë Kosovës). Prej vdekjeve të regjistruara, 409 janë meshkuj dhe 326 janë femra.

Duke u bazuar në të dhënat e ASK-së që ka siguruar SuharekaOnline bëhet e ditur se në Komunën e Suharekës gjatë muajit shtator janë regjistruar gjithsej 13 vdekje, prej tyre 7 meshkuj dhe 6 femra.

Prej tyre 13 vdekje 7 nga vendi ku ka ndodhur vdekja (4 meshkuj dhe 3 femra) dhe 13 vdekje nga vendi i banimit të përhershëm në komunën tonë (7 meshkuj dhe 6 femra).

Rikujtojmë se gjatë muajit gusht në Komunën e Suharekës janë regjistruar gjithsej 39 vdekje, prej tyre 13 nga vendi ku ka ndodhur vdekja (8 meshkuj dhe 5 femra) dhe 26 vdekje nga vendi i banimit të përhershëm në komunën tonë (14 meshkuj dhe 12 femra).

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë