Komuna e Suharekës e përvetëson projektin që është mbi 70% investim i Ministrisë së Infrastrukturës

  • 20.09.2022
Komuna e Suharekës e përvetëson projektin që është mbi 70% investim i Ministrisë së Infrastrukturës

Gjatë ditës së djeshme kanë filluar edhe zyrtarisht punimet për ndërtimin e rrugës që lidh fshatrat Mushtisht-Baqevc-Sallagrazhdë-Greikoc-Malësi e Re, rrugë kjo e cila do t’u hyjë në punë banorëve të kësaj zone.

Atje, për t’a parë ecurinë e punimeve, të rregullimit të kësaj rruge ka shkuar edhe kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj.

Kryetari Muharremaj si dhe faqja e Komunës së Suharekës ka bërë njoftimin për nisjen e punimeve për ndërtimin e kësaj rruge, por asnjëri prej tyre nuk e kanë përmendur që ky investim është edhe i Ministrisë së Infrastrukturës.


Përmes një reagimi në Facebook, asambleisti i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) në Suharekë, Liridon Fandaj ka theksuar se as në njoftimin e Komunës e as në njoftimin e Kryetarit nuk u cek që ky është investim i Ministrisë së Infrastrukturës.

“Investimi i Ministrisë së Infrastrukturës për ndërtimin e rrugës Mushtisht- Baqevc- Sallagrazhdë- Greikoc – Malësi e re filloi të realizohet sot. Por as në njoftimin e Komunës e as në njoftimin e Kryetarit nuk u cek që ky është investim i Ministrisë së Infrastrukturës”, thuhet në reagimin e Fandajt.

Për këtë investim të kësaj rruge ishte nënshkruar memorandumi nga zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi dhe kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj.

“Ndërtimi i rrugës Baçevc – Sallagrazhdë – Greikoc – Korishë, kodi i projektit nr. 10041 në vlerë prej 400,000€. Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës e financon projektin me 400,000€, ndarjet buxhetore për vitin 2022 janë 100,000€, ndërsa për dy vitet në vijim mjetet buxhetore të parashikuara janë 300,000€”, thuhet në memorandumin e nënshkruar nga MMPHI dhe Komuna e Suharekës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë