Komuna e Suharekës dhe ajo e Prizrenit lidhin marrëveshje për transferim të përhershëm të mësimdhënësve

  • 02.09.2022
Komuna e Suharekës dhe ajo e Prizrenit lidhin marrëveshje për transferim të përhershëm të mësimdhënësve

Komuna e Suharekës dhe Komuna e Prizrenit kanë lidhur një marrëveshje të mirëkuptimit.

Marrëveshja e mirëkuptimit e hartuar me datën 26.08.2022 në Komunën e Prizrenit e lidhur mes kryetarit të Prizrenit, Shaqir Totaj dhe kryetarit të Suharekës, Bali Muharremaj ka për qëllim transferimin e përhershëm të mësimdhënësve të cekura në nenin 2, të kësaj marrëveshje të mirëkuptimit.

Komuna e Prizrenit përkatësisht Drejtoria e Arsimit ka dhënë pëlqimin nr.2747/22 të datës 25.08.2022 që mësimdhënësja Nora Shantiri-Bytyqi e sistemuar në vendin e punës mësusese klasore në SHFMU “Lidhja e Prizrenit” në Prizren, të trasnferohet në SHFMU “Hasan Prishtina” në Semetisht në Komunën e Suharekës, në të njëjtin vend të punës mësuese klasore.


Komuna e Suharekës, përkatësisht drejtoria e SHFMU “Hasan Prishtina” në Semetisht ka dhënë pëlqimin që mësimdhënësja Jetesa Bytyqi e sistemuar në vendin e punës mësuese klasore në këtë shkollë të transferohet në SHFMU “Lidhja e Prizrenit” në Prizren, në të njëjtin vend të punës mësuese klasore.


Nga kjo marrëveshje mirëkuptimi thuhet se transferimi i mësimdhënësve të cekura më lartë bëhet me pëlqimin paraprak të tyre, duke mos i dëmtuar në profesionalizëm dhe aftësitë e tyre dhe në nivelin e njëjtë të pagës.

Më poshtë mund të gjeni marrëveshjen e mirëkuptimit të lidhur mes Komunës së Suharekës dhe asaj të Prizrenit.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë