Gjatë 2022’ës në Suharekë nuk u regjistrua asnjë rast i vetëvrasjes, shqetësues mbetet numri i tentimeve të tilla!

  • 23.01.2023
Gjatë 2022’ës në Suharekë nuk u regjistrua asnjë rast i vetëvrasjes, shqetësues mbetet numri i tentimeve të tilla!

Mbetet ende shqetësuese fakti që numri i rasteve të tentimeve për vetëvrasje dhe vetëvrasjeve në Kosovë vazhdon të jetë i lartë, e njëkohësisht mbetet edhe sfidë për institucionet përkatëse të vendit tonë.

Shumë herë vendi ynë tronditet nga rastet e kësaj natyre, edhe pse kohëve të fundit në vazhdimësi po punohet nga qytetar e organizata të ndryshme që numri i këtyre rasteve të zvogëlohet e madje edhe të parandalohen.

Rastet e tentimit për vetëvrasje dhe rastet e vetëvrasjeve janë të pashmangshme për Policinë e Kosovës, e cila merret me hetime për të kuptuar shkakun se përse ato ndodhin.


Këto raste lajmërohen edhe në Policinë e Kosovës në Suharekë.

Komandanti i Stacionit Policor në Suharekë, kapiteni Afrim Sylaj në një përgjigje për SuharekaOnline ka treguar se gjatë vitit të kaluar, në Policinë e Kosovës në Suharekë janë raportuar 15 raste të tentim për vetëvrasje nga qytetarët e Komunës së Suharekës.

Krahas kësaj ai tregon se për fat të mirë në Komunën e Suharekës gjatë vitit të kaluar asnjë person nuk i ka dhënë fund jetës së tij/saj.

Viti- 2022
Numri irasteve të vetëvrasjeve në Komunën e Suharekës0
Numri i rasteve të tentim vetëvrasjeve në Komunën e Suharekës15

Disa prej mënyrave që do të ndikonin në uljen e numrit të vetëvrasjeve dhe tentim-vetëvrasjeve sipas ekspertëve shëndetësorë janë fushatat dhe kampanjat sensibilizuese, diaologu social dhe mënjanimi i stigmës për shëndetin mendor.

Ndërsa, për këto lloj probleme, si në të gjitha vendet e botës që ekziston një “linjë jete” ku qytetarët kanë mundësi t’u drejtohen për të folur rreth problemeve të tyre në kushte anonimiteti, por për një kohë të gjatë një gjë e tillë në Kosovë ka munguar, por tashmë që nga nëntori i vitit 2019 është hapur një linjë e tillë, linjë kjo e cila merret me njerëzit që kanë mendime për vetvrasje apo edhe kanë nevojë të bisedojnë me dikë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë