Festat e fundvitit, ky është afati kohor që do të lejohet shitja e mjeteve piroteknike në Suharekë

  • 14.12.2022
Festat e fundvitit, ky është afati kohor që do të lejohet shitja e mjeteve piroteknike në Suharekë

Anëtarët e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi gjatë ditës së mërkurë kanë mbajtur mbledhjen e radhës, ku u diskutua për katër pika të rendit të ditës.

Aëtarët e KKSB-së në takimin e rregullt i cili është mbajtur sot gjatë ditës së mërkurë në Zyrën e Kryetarit të Komunës, Bali Muharremaj, ndër tjerash kanë diskutuar katër pika të rendit të ditës të cilat ishin: 1.Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar;

2.Vetëdijesimi për rrezikun e përdorimit tё mjeteve piroteknike;


3.Identifikimi i vendeve ku dyshohet se të rinjtë tonë përdorin substanca narkotike;

4. Komunikimi i drejtpërdrejtë me qytetarët nga ana e policisë nё komunitet.

Kryesuesi i takimit, Bali Muharremaj njëherit kryetar i komunës, së bashku me anëtarët e tjerë të këtij komisioni ndër tjerash kanë rekomanduar që shitja e mjeteve piroteknike do të lejohet nga data 23.12.2022 deri më 03.01.2023, vetëm tek hapsira e tregut javor.

Poashtu, është rekomanduar që të bashkëpunohet më shumë me policinë dhe të lajmërohen rastet e përdoruesve të narkotikëssi dhe të mbahen ligjerata rreth vetdijësimit të të rinjëve për lëndët narkotike.

“Anëtarët e KKSB-së ( Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi), në takimin e rregullt pune që u mbajt sot në mes tjerash kanë diskutuar për këto pika të rendit të ditës: 1.Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar; 2.Vetëdijesimi për rrezikun e përdorimit tё mjeteve piroteknike; 3.Identifikimi i vendeve ku dyshohet se të rinjtë tonë përdorin substanca narkotike; 4. Komunikimi i drejtpërdrejtë me qytetarët nga ana e policisë nё komunitet. Kryesuesi i takimit, z.Bali Muharremaj, kryetar i Komunës, pasi ka hapur takimin dhe ka njoftuar të pranishmit me rendin e ditës, më pastaj ka ftuar anëtarët e KKSB-së për të diskutuar lidhur me temat e parapara për këtë takim.

Në fund nga ky takim kanë dal edhe rekomandimet, si : 1.Për festat e fundvitit, mjetet piroteknike do të shitën vetëm nga data 23.12.2022 deri me 03.01.2023 dhe ate vetëm tek hapsira e tregut javor. 2 . Të shtohet bashkëpunimi me policinë dhe të lajmërohen rastet e perdoruesve të narkotikës si dhe të mbahen ligjerata rreth vetedijesimit të të rinjve dhe 3. Në janar të mbahet një takim i përbashkët i kryetarve të fshatrave me policinë dhe shoqërinë civile ku do të njoftohen rreth mënyrës së qasjes së aplikacionit për të lajmëruar rastet në polici.” thuhet në njoftimin e dal nga KKSB.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë