Falja e 100 eurove për taksapaguesit, kërkesa e LVV-Suharekë nuk futet në rend dite në Asamblenë Komunale

  • 31.01.2023
Falja e 100 eurove për taksapaguesit, kërkesa e LVV-Suharekë nuk futet në rend dite në Asamblenë Komunale

Asamblea Komunale në Suharekë gjatë ditës së martë ka mbajtur mbledhjen e parë për vitin 2023.

Asamblea Komunale në Suharekë gjatë kësaj mbledhje e cila po vazhdon të mbahet ditë më parë për çka edhe ka raportuar SuharekaOnline ka caktuar disa pika të rendit të ditës të cilat janë:

1. Dhënia e deklaratës së betimit anëtarit që është zëvendësuar;


2. Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar;

3. Shqyrtimi i projekt-vendimit formimin ekomisionit përzgjedhës për intervistimin dhe vlerësimin e kandidatëve që kanë konkurruar në pozitat e drejtorëve dhe zëvendësdrejtoreve; 

4. Shqyrtimi i projekt-vendimit për ndryshim-plotësimin e vendimit 01-Nr-16-6343, tё datës 28.01.2022;

5. Shqyrtimi i projekt-vendimit për kompensimin e Kryetarëve të këshillave lokale të fshatrave, vendbanimeve dhe lagje urbane për terë territorin e Komunës së Suharekës;

6. Shqyrtimi i projekt-vendimit për miratimin “Lulëkuqja me katër petale” të bëhet simbol unik përkujtimor i gjenocidit në Kosovë;

7. Shqyrtimi i projekt-vendimit për miratimin e raporti financiar i ekzekutimit dhe i administrimit të buxhetit të Komunës së Suharekës për periudhën janar-dhjetor 2022;

8. Informatë për aktivitet e KKSB-së, për 6 mujorin e dytë të vitit 2022;

9. Pyetje dhe përgjigje;

Poashtu, gjatë mbledhjes, nga Lëvizja Vetvendosje dega në Suharekë, kanë njoftuar se LVV-Suharekë kanë inicuar nismën për mbledhjen e nënshkrimeve për kërkesën për seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar rreth çështjes së rritjes së tatimit në pronë, konkretisht iniciativës për faljen e tatimit në pronë në vlerën deri në 100 euro për taksapaguesit e komunës. Mirëpo, kjo nismë nuk ka gjetur përkrahje nga poizta e as opozita e Komunës së Suharekës.

Poashtu, nga LVV-Suharekë është kërkuar që kjo të futet në rend dite dhe të diskutohet në këtë mbledhje.

Kryesuesi i Kuvendit Komunal, Bexhet Kuqi kërkesën e LVV-Suharekë e hodhi në votim, mirëpo e njëjta nuk gjeti vend as në këtë mbledhje, pasi që për ishin vetëm 3 vota, ndërsa 18 ishin kundër dhe abstenime.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë