Emrat e përfaqësuesve të fshatrave të Suharekës

Drejtoria për Shërbime Publike, Mjedis dhe Emergjencë në Komunën e Suharekës ka publikuar listën me emrat e kryetarëve (përfaqësuesve) të fshatrave të komunës sonë.

Emrat e përfaqësuesve të fshatrave të Suharekës

Qëllimi i emërimit të përfaqësuve të fshatrave është ajo për rritjen e bashkëpunimit të komunës me këshillat e këtyre vendbanimeve në zonat rurale.

Emërimi i kryetarëve të fshatrave ka për qëllim që të rregullojë organizimin dhe bashkëpunimin e komunës me fshatrat, vendbanimet dhe lagjet urbane në territorin e komunës sonë, kompetencat dhe përgjegjësitë e tyre, duke i siguruar banorët e fshatrave në realizimin e të drejtave, interesave dhe obligimeve të tyre në shumë fusha të jetë dhe paraqitjes së organizuar para komunës dhe organeve të saj.


Po ashtu, rregullohet mënyra e organizimit dhe bashkëpunimit mes komunës dhe fshatrave, duke formuar këshillat lokale si trupa mbështetëse të organeve të komunës, që ndikojnë në konsultime gjithëpërfshirës, të cilat promovojnë dhe zhvillojnë transparencën, llogaridhënien dhe pjesëmarrjen e qytetarëve në proceset e vendimmarrjes.

Përfaqësuesit e fshatrave mund të takohen me qytetarët për të shqyrtuar çështjet në interes të lokalitet, po ashtu organizon, përcjell dhe planifikon planet dhe programet zhvillimore të lokalitet, në të gjitha sferat në bashkëpunim me Kuvendin e Komunës, Kryetarin e Komunës, komitetet dhe drejtoritë komunale.

Prej 44 venbanimeve (përfshirë lagje dhe qytetin e Suharekës) të Komunës së Suharekës, 42 prej tyre tashmë kanë nga një përfaqësues të tyre.

Buzhala dhe Kasterci ende nuk kanë përfaqësues të tyre.

Përfaqësues i Bllacës është Hajrush Suka, Breshanc – Refki Bytyçi, Budakovë – Xhemajl Kokollari, Bukosh – Ismet Sopa, Dobërdelan – Hysni Gallapeni e Dragaqinë – Avdi Trolli.

Duhël – Lirim Qatani, Dvoran – Sedat Ndrecaj, Delloc – Afrim Rrahmani, Dubravë – Jetush Maliqaj, Grejçec – Lumni Qarri, Greikoc – Naim Kicaj, Gelancë – Lulzim Kukaj, Javor Sadik Rrezja.

Krushicë e Epërme – Sevdi Kadriaj, Krushicë e Ulët – Xhemajli Kabashi, Leshan – Zgjim Gashi, Luzhnicë – Sedat Gashi, Mushtisht – Reshat Selimi, Maqitevë – Rifat Aliu, Mohlan – Alban Kabashi, Nepërbisht – Xhemil Haxhiolli, Nishor – Ismet Bytyçi, Papaz – Shaip Sedolli, Popolan – Shukri Kolgeci.

Peqan – Fidaim Grulaj, Qadrak – Selim Vrella, Reshtan – Shezair Elshani, Reqan, Asllan Veselaj, Suharekë – Shefket Kuçi, Studençan – Naser Jupaj, Semetisht – Xhavit Hoxha, Samadrexhë – Ardian Kotorri, Sallagrazhdë – Hasan Kabashi, Sllapuzhan – Shaip Syla, Stravuqinë – Milaim Morina.

Sopijë – Avdyl Kabashi, Savrovë – Jahir Bajraj, Shirokë – Bashkim Ndrecaj. Tërrnje – Idriz Voci, Vraniq – Rexhë Kolgeci, Vërshec – Tafil Daka dhe Gjinoc – Isuf Hajdari.

EMRAT-E-PERFAQESUESEVE-TE-FSHATRAVE-

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë