[EKSKLUZIVE] – Përformanca e komunave, Suhareka me 36.29% renditet e 17-ta në Kosovë për përfaqësim gjinor

  • 08.12.2022
[EKSKLUZIVE] – Përformanca e komunave, Suhareka me 36.29% renditet e 17-ta në Kosovë për përfaqësim gjinor

Raporti i përformancës komunale për vitin 2021 të cilin e ka siguruar SuharekaOnline prezanton rezultatet e punës së komunave në 19 fushave të kompetencave që janë nën përgjegjësi të tyre, përmes 104 treguesve nga 119 sa ka gjithsej Sistemi për Menaxhimin e Performancës Komunale.

Nga këto 19 fusha të cilat prezentohen në këtë raport ku kanë raportuar 37 komuna të Kosovës është edhe ajo e përfaqësimit gjinor.

Fusha 16 – Përfaqësimi Gjinor


Përfaqësimi gjinor matet më gjerësisht në këtë fushë duke përfshirë qasjen e të dy gjinive në programet për zhvillim social, ekonomik, si dhe në aktiviteteve komunale. Po ashtu, treguesit matin shkallën e përfaqësimit të të dy gjinive në institucionet lokale, trupat e kuvendeve komunale etj.

Me gjithë progresin e komunave ndër vite në sigurimin e përfaqësimit të barabartë në trupat e kuvendeve dhe në komisionet komunale, të dhënat për treguesit e caktuar minimizojnë përqindjen në këtë fushë duke e bërë atë mjaft të ulët, 38.02%.

Duke u bazuar në raportin që posedon SuharekaOnline figuron se për përformancë në Fushën Përfaqësimi Gjinor, Komuna e Suharekës është renditur e 17-ta nga 37 komuna të vendit me 36.29%. 

Në vijim, është paraqitur figura e përfaqësimit gjinor sipas treguesve: Sipas të dhënave të raportuara nga 37 komuna, niveli i të punësuarve gra në institucione komunale është 73.57% në raport me kriterin 50×50. Po ashtu, 51.35% e komunave dokumentuan të hartuar planin për barazi gjinore.

Gratë të emëruara në  pozita  politike, është arritur  44.53% e kriterit ligjor. Përqindja e përfaqësimit në trupat e kuvendeve komunale është 6.66% e kriterit 50×50.

Sipas të dhënave të përfaqësimit të grave në pozitat udhëheqëse në institucionet arsimore, shëndetësore dhe kulturore/sportive, 43.60% të përmbushjes së kriterit ligjor. 

Përfaqësimi gjinor tek emrat e rrugëve komunale është tejet i ulët, shprehur ne 11.38% po ashtu edhe regjistrimi i pronave në emër të një grua apo dy gjinive (bashkëshortë apo vëllezër dhe motra), është mjaftë e ulet,  7.40%.

Buxhetimi dhe shpenzimi i përgjegjshëm gjinor ka vlerën 39.19%. Me që ky tregues ka vlere të ulët të përkrahjes nga komunat, megjithatë, ka nevojë mjaft të madhe për trajnim në këtë drejtim si dhe për vullnet të komunave që të kuptojnë rëndësinë e kësaj çështje.

Barazia gjinore në programet për punësim, subvencione dhe ndërmarrësi është në shkallë prej 60.74%.

Gazetare, Eurolinda Zenelaj

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë