Edhe fshati Bukosh i Suharekës do të bëhet me çerdhe

  • 04.10.2022
Edhe fshati Bukosh i Suharekës do të bëhet me çerdhe

Në Komunën e Suharekës tash e sa kohë po ndërtohen çerdhe në shumë fshatra për shkak që fëmijët e atij vendbanimi të kenë më afër institucionin për arsimim të hershëm.

Ndërtimi i çerdheve në Komunën e Suharekës si duket do të vazhdojë edhe më tutje, kjo pasi që më 29 shtator të këtij viti, kryetari i Komunës së Suharekës ka marrë aktvendim për aprovimit të kërkesës së Drejtorisë për Arsim për lejimin e projektit “Ndërtim të çerdhës së fëmijëve” në fshatin Bukosh të Suharekës.

Arsyetimi për realizimin e projektit “Ndërtimi i çerdhës së fëmijëve” thuhet se si rrjedhojë e kërkesave të komunitetit të fshatit Bukosh dhe fshatrave rreth tij me datës 23.09.22 është paraqitur kërkesa e Drejtorisë Komunale të Arsimit për të ndërtuar një çerdhe të fmijëve në Bukosh e të jetë paralele e IP “Fluturat” në Suharekë, në mënyrë që fëmijët e moshave 3 deri në 5 vjeç, të vijojnë mësimin e hershëm në një institucion më afër vendbanimeve të fëmijëve. Pas shqyrtimit të kërkesës, Zyra e Kryetarit aprovon kërkesën e DKA-së për lejimin e projektit “Ndërtim të çerdhës së fëmijëve” në fshatin Bukosh të Suharekës.


Lidhur me këtë, SuharekaOnline ka kontaktuar me drejtorin e DKA-së në Suharekë, Remzi Bajselmani, ku ka thënë se kjo kërkesë për ndërtimin e kësaj çerdhe në fshatin e lartcekur i është paraqitur Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI).

Drejtori Bajselmani për SuharekaOnline ka thënë se punimet për ndërtimin e kësaj çerdhe në Bukosh mendon se do të nisin diku nga muaji mars, por janë duke pritur përgjigje nga MASHTI.

Ai ka shtuar se nëse nuk marrin përgjigje pozitive nga MASHTI, ndërtimin e saj do ta fillojnë me buxhet të Komunës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë