DShMS hap konkurs pune për dy infermier/e dhe një mami medicinale në QKMF-Suharekë

  • 03.08.2022
DShMS hap konkurs pune për dy infermier/e dhe një mami medicinale në QKMF-Suharekë

DSHMS-ja ka hapur konkurs pune për dy teknik/e medicinal (infermier/e) dhe një mami medicinale (motër akusherike) në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Rexhep Kuçi” në Suharekë.

Sipas dokumentit të siguruar nga SuharekaOnline bëhet e ditur se sa i përket konkursit për infermier/e dhe një mami mediciale, orari i punës do të jetë i plotë dhe se kohëzgjatja e kontratës është gjashtë (6) muaj punë provuese me mundësi vazhdimi.


Konkursi mbetet i hapur 15 ditë pas shpalljes në mjetet e përditshme informative.

Përshkrimi i punëve dhe detyrave të punës për pozitën dy infermier/e:

– Të ofroj ndihmën e parë dhe kujdesin tekniko fizik për pacientët;
– Regjistrimi i të dhënave në librin e protokollit dhe fletëzën kompjuterike;
– Sigurimi i përkrahjes për pacientët;
– Ekzaminimi dhe performanca në shërimin e pacientëve;
– Dhënia e terapisë dhe këshillave për pacientët;
– Respektimi i orarit të punës;
– Respektimi i kritereve etike dhe profesionale në punë;
– Dhe punët tjera të dhëna nga udhëheqësi konform ligjeve dhe rregulloreve në fuqi.

Përshkrimi i punëve dhe detyrave të punës për pozitën një mami medicinale:

– Udhëheq drejtpërdrejt me lehonën duke përfshirë vizitën, pregatitjen e shtatzënës për lindje;
– Kujdeset për shëndetin e nënës dhe të posalindur pas procesit të lindjes;
– Kujdeset për dhënien e terapisë dhe këshillave të mjekut specialist;
– Mban evidencë në librin e lindjeve, vaksinon të posalindur me vaksinë të BCG;
– Kujdeset për aparaturën dhe mjetet gjinekologjike;
– Udhëheq me ditarin e punës ditore të vizitave specialistike;
– Respekton kriteret etike dhe profesionale në punë;
– Dhe punët tjera të dhëna nga udhëheqësi.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë