Dezinsektimi kundër rriqrave, banorët dhe bletarët thojnë se duhet të bëhet pas perëndimit të diellit

Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale (DShMS) në Komunën e Suharekës ka njoftuar se në disa fshatra dhe pjesë të qytetit do të bëhet dezinsektimi selektiv kundër rriqrave.

Dezinsektimi kundër rriqrave, banorët dhe bletarët thojnë se duhet të bëhet pas perëndimit të diellit

DSHMS ka njoftuar banorët e fshatit Nishor, Kasterc, Breshanc, Krushicë, Mohlan, Javor, Luzhnicë, Duhël, Semetisht, Peqan, Sllapuzhan, Dobërdelan, Bllacë si dhe pjesë të qytetit të Suharekës se më datë 25 qershor (e shtunë) do të bëhet dezinsektimi selektiv kundër rriqrave në kuadër të projektit për EHKK (Ethebe Hemoragjike Krime Kongo).

Po ashtu, nga kjo drejtori kanë kërkuar nga qytetarët që të jenë të vëmendshëm, të respektojnë udhëzimet e ekipit në teren, ndërsa bletarët të mos i qesin bletët në kullosë me datën 25.06.2022.


Ndërkaq, lidhur me këtë ka reaguar asambleisti në Kuvendin Komunal të Suharekës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Liridon Fandaj.

Fandaj ka reaguar për shkak se DShMS-ja ka kërkuar që në fshatrat e lartcekur të mos i lëshojnë bletët në kullosë, për shkak të dezinsektimit kundër rriqrave.

Ai ka thënë se kanë pranuar shqetësimet e banorëve dhe të bletarëve se dezinsektimi nuk duhet të ndodhë në asnjë mënyrë dhe në asnjë lokacion gjatë ditës, mirëpo duhet të ndodhë pas perëndimit të diellit, kur bletët natyrshëm nuk janë në kullosë dhe se dëmet eventuale mund të jenë minimale.

Reagimi i plotë i asambleistit Fandaj:

Reagim për NJOFTIMIN e sotëm të Drejtorisë së Mirëqenies Sociale dhe Shëndetësisë, për datën 25.06.2022 që disa fshatra të caktuara të mos i lëshojnë bletë në kullosë, për shkak të “dezinsektimit selektiv kundër rriqnave…”.

Kemi pranuar shqetësimet e banorëve dhe të fermerëve se: dezinsektimi nuk duhet të ndodhë në asnjë mënyrë dhe në asnjë lokacion gjat ditës mirëpo duhet pas perëndimit të diellit, kur bletë natyrshëm nuk jan në kullosë dhe dëmet eventuale mund të jenë minimale.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë