Banorët e fshatit Gjinoc të shqetësuar për gjendjen e përrockës në rrugën “Lushnja”, kërkojnë nga komuna të marrin masat e nevojshme

  • 21.11.2022
Banorët e fshatit Gjinoc të shqetësuar për gjendjen e përrockës në rrugën “Lushnja”, kërkojnë nga komuna të marrin masat e nevojshme

Reshjet e vazhdueshme të shiut të cilat kanë filluar në mbrëmjen e së shtunës kanë shkaktuar dëme materiale në disa komuna të Kosovës.

Në Komunën e Suharekës sa i përketë reshjeve atmosferike të shiut nuk është se ka pasur ndonjë gjendje të rënduar, gjendja në këtë komunë ka qenë e qetë dhe stabile.
Mirëpo, banorët e fshatit Gjinoc në rrugën “Lushnja” dhe “Mbreti Agron” ku përshihen tri lagje si ajo Haziraj, Zenelaj dhe Haxhiaj janë të shqetësuar me gjendjen e një përrocke e cila rrezikon shtëpitë dhe banorët e kësaj zone sa herë që ka reshje shiu.
Sipas disa banorëve të cilët shqetësimin e tyre e kanë raportuar tek SuharekaOnline tregojnë se vite më parë ky problem nuk ka qenë pasi që uji i krijuar nga reshjet atmosferike ka rrjedhur në një kahje tjetër, por me ndërtimin e shtëpive afër përrockës ata thojnë se ajo ka ndërruar kahje dhe se tash të njejtit po rrezikohen që të vërshohen nga uji i reshjeve të shiut.

Banorët e kësaj zone po shprehen të shqetësuar pasi që në gusht të vitit 2018, kjo zonë ishte e përmbytur nga uji i reshjeve atmosferike, ku edhe ka shkaktuar dëme të mëdha në shtëpitë e tyre.
Banorët e fshatit Gjinoc, rruga “Mbreti Agron” dhe “Lushnja” kërkojnë nga Komuna e Suharekës dhe Drejtoria e Shërbimeve Publike në Suharekë që të merren masat e nevojshme për këtë problem.


N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë