Albulena Haxhiu viziton të mbijetuarën e masakrës së familjës Berisha në Suharekë

  • 30.03.2023
Albulena Haxhiu viziton të mbijetuarën e masakrës së familjës Berisha në Suharekë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, dje gjatë ditës së mërkurë ka vizituar të mbijetuarën e familjës Berisha në Suharekë, Shyhrete Berisha.

Sipas Ministres Haxhiu, Shyhrete Berisha është e mbijetuara e masakrës së familjës Berisha, e cila humbi bashkëshortin dhe katër fëmijët e saj.

Mes vdekjes dhe trishtimit ajo nisi një tjetër kapitull tjetër lufte ndaj padrejtësisë dhe ijorimit, pra ajo është një grua historia e së cilës fillon me tragjedi dhe vazhdon me luftën për drejtësi, ka thënë Haxhiu.


Shkrimi i plotë:

Mes vdekjes dhe trishtimit për të nisur një kapitull tjetër lufte ndaj padrejësisë dhe injorimit.

Shyhrete Berisha është gruaja historia e së cilës nisë me tragjedi, dhe vazhdon me luftën për drejtësi.

Në masakrën e Suharekës ku humbën jetën mizorisht 50 anëtarë shumica e të cilëve nga familja Berisha, Shyhretes i vranë barbarisht bashkëshortin dhe katër fëmijët e saj.

Nga kjo tragjedi shpëtoi Shyhretja e cila nuk do të gjente mbështetjen institucionale dhe do përjetonte poshtrimin dhe abuzimin me të drejtat e saj pronësore.

Shyhrete Berisha nuk është personazh i letërsisë, ajo është heroina e gjallë, e mbijetuara e masakrës, e tmerrit, heroina e luftës me padrejtësinë.

Në mbi 20 vite ballafaqim për të fituar të drejtën pronësore të shtëpisë ku jetonte me bashkëshortin e saj dhe ku rriste edhe katër fëmijët.

Shyhretja është frymëzim për secilën grua që lufton pandërprerë për të drejtën e saj, e pa u dorëzuar edhe atëherë kur humbet mbase gjithçka në jetë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë