79 kurorëzime dhe 4 shkurorëzime gjatë muajit janar 2023 në Suharekë

  • 20.03.2023
79 kurorëzime dhe 4 shkurorëzime gjatë muajit janar 2023 në Suharekë

Agjencia e Statistikës së Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat preliminare në baza mujore për kurorëzimet dhe shkurorëzimet për muajin janar 2023. Këto të dhëna publikohen për herë të parë në këtë vit duke u bazuar në të dhëna administrative.

Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltar për kurorëzimet dhe shkurorëzimet rastet regjistrohen në mënyrë obligative në regjistrat e lartë-cekur, në vendin në të cilin ka ndodhur ngjarja, pa marrë parasysh se personat me të cilët lidhet ngjarja, vendbanimin e përhershëm e kanë në atë vend apo në ndonjë vend tjetër.

Sipas ASK-së, në muajin janar 2023 në Kosovë janë regjistruar gjithsej 1.988 kurorëzime, raporton SuharekaOnline.


Ndërsa, poashtu në të dhënat e ASK-së bëhet e ditur se në Komunën e Suharekës gjatë muajit janar 2023 janë regjistruar gjithsej 79 kurorëzime.

Numrin më të madh të kurorëzimeve e ka regjistruar Komuna e Prizrenit, ku vetëm në janar të këtij viti janë kurorëzuar 197 çifte.

Poashtu, në të dhënat e ASK-së figuron edhe numri i shkurorëzimeve, ku bëhet e ditur se në janar 2023 në tërë Kosovën janë shkurorëzuar 156 çifte, prej tyre 4 janë regjistruar në Komunën e Suharekës dhe 10 të tjera në Komunën e Prizrenit.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë