78% e eksportit të Kosovës në kategorinë e pijeve realizohet nga kompania “Frutex”

  • 14.03.2023
78% e eksportit të Kosovës në kategorinë e pijeve realizohet nga kompania “Frutex”

Brendet: Golden Eagle, Natural dhe Relax mbyllën vitin 2022 një ndër produktet më të eksportuara jashtë vendit.

Gjatë vitit 2022, “Frutex” ka pasur rritje të eksportit për 20% kurse pjesëmarrja e kompanisë me brendet Golden Eagle, Relax dhe Natural në kategorinë e pijeve joalkoolike të eksportuara nga Kosova ishte mbi 78%.

Këto shifra e bëjnë “Frutex” kompani lidere të eksportit në vendin tonë, kurse brendin Golden Eagle produktin më të shitur shqiptar.


Tashmë, produktet e kompanisë “Frutex” eksportohen në mbi 30 vende te botës: Shqipëri, Maqedoni të Veriut, Mal të Zi, Serbi, Bosne, Slloveni, Itali, Zvicër, Gjermani, Suedi, Angli, Belgjikë, Holandë, Bullgari, Çeki, Austri, Luksemburg, Francë, Greqi, Finlandë, Kuvajt, Irak, Libi, Kenia, SHBA, Australi, Indi, etj.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë