24 vite nga masakra e 46 martirëve të fshatit Tërrnje

  • 25.03.2023
24 vite nga masakra e 46 martirëve të fshatit Tërrnje

Sot bëhen 24 vite që kur forcat paramilitare serbe u futën në fshatin Tërrnje në orët hershme të mëngjesit ku i masakruan 46 martirë.

Disa prej të masakruarve ishin edhe mysafirë nga fshatrat si: Studençan, Randobravë ku ishin strehuar tek shtëpitë e fshatit Tërrnje.

Në këtë masakër makabër kishin mbetur të vdekur shumë gra, pleqë, burra e fëmijë, ku prej tyre 22 martirë ishin nga familja Gashi dhe të tjerët ishin mysafirë e shumë familje të tjera të këtij fshati si: Voci, Muhaxheri, Llapatinca, Balaj, Vranovci, Rexhaj, Krasniqi etj.


Sot, 24 vite pas, ende janë të pagjetur 14 kufoma të familjes Gashi, shkruan SuharekaOnline.

Familjarët e tyre ende janë në pritje për të kuptuar më shumë për më të dashurit e tyre.

*Të dhënat e pagjeturve janë siguruar nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq

Nr.Emri dhe MbiemriViti i lindjesVendlindjaData e zhdukjesVendi i zhdukjes
1Blerta Gashi23-01-84Terrnje25-03-99Terrnje
2Emir Gashi01-09-95Terrnje25-03-99Terrnje
3Fisnik Gashi05-01-89Terrnje25-03-99Terrnje
4Habibe Gashi17-10-68Greikoc25-03-99Terrnje
5Haki Gashi10-02-27Terrnje25-03-99Terrnje
6Hyra Gashi06-03-47Gjinoc25-03-99Terrnje
7Luljeta Gashi21-09-65Terrnje25-03-99Terrnje
8Lumturije Gashi14-07-81Terrnje25-03-99Terrnje
9Musli Gashi15-03-27Terrnje25-03-99Terrnje
10Natyra Gashi04-08-91Terrnje25-03-99Terrnje
11Sedat Gashi12-06-86Terrnje25-03-99Terrnje
12Selvete Gashi16-01-68Terrnje25-03-99Terrnje
13Shyqeri Gashi06-04-49Terrnje25-03-99Terrnje
N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë