22 vite nga masakra e familjes Berisha, Haradinaj përuron muzeun dhe bën homazhe

  • 26.03.2021
22 vite nga masakra e familjes Berisha, Haradinaj përuron muzeun dhe bën homazhe

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, mëngjesin e së premtës në 22-vjetorin e masakrës nga forcat serbe ndaj familjes Berisha, ka vendosur kurora lulesh te Lapidari i Martirëve në Suharekë.

Haradinaj tha se këto ditë janë të dhimbshme jo vetëm për familjet dhe Suharekën, por për të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë.

“Ne i bashkohemi dhembjes së familjes sepse kjo nuk është dhimbje vetëm e familjes të cilës i mungojnë më të dashurit e tyre, në këtë rast edhe fëmijë nga një, dy e tre vjeç, dhe kjo është e dhimbshme. E vërteta që ende trupat e tyre nuk janë kthy dhe nuk dihet për fatin e tyre, prandaj janë ditë të dhimbjes jo vetëm për familjen, për Suharekën por janë ditë të dhimbjes kudo që jetojmë ne. Kjo dhimbje do të mbahet gjallë që ta dinë brezat që liria dhe shteti e ka çmimin e vet”, ka thënë Haradinaj.


Më pas Haradinaj së bashku me Kryetarin e Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj dhe bashkëpuntor të tjerë kanë bërë homazhe edhe te Kompleksi Memorial i Familjes Berisha dhe në varrezat e Dëshmorëve.

Për nderë të 22 vjetorit të kësaj masakre Fondacioni Golden Eagle me pronar Shaqir Palushi ka hapur edhe një muze në lokalin ku janë vrarë 52 antarë të familjes Berisha në qendër të qytetit.

Rikujtojmë se 22 vite më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë me armë zjarri në drejtim të rreth 52 anëtarëve të familjes Berisha, e më pas viktimat e të plagosurit i kishin bartur në një kafiteri, ku i kishin gjuajtur me bomba, për t’u siguruar se askush s’do të mbijetojë.

Nga kjo masakër kanë mbijetuar tre anëtarë të familjes, Vjollca Berisha me të birin, Gramozin dhe Shyhrete Berisha.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë