Qeveria dhe SBASHK s’merren vesh – edhe kjo javë nis me grevë

  • 12.09.2022
Qeveria dhe SBASHK s’merren vesh – edhe kjo javë nis me grevë

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) përmes një njoftimi të bërë dje, ka bërë të ditur se greva do të vazhdojë edhe më tutje.

Takimi i së shtunës në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe kryetarit të Bashkimit të Sindikatave të Pavrura të Kosovës (BSPK), Atdhe Hykolli, ka dështuar të realizohet zgjidhja në mënyrë që të ndalet greva.

Kryetari i BSPK-së gjatë së dielës iu ka kumtuar grevistëve që me kryeministirn Kurti ka debatuar, por se zgjidhje nuk ka pasur.


Sindikatat e vendit po kërkojn nga 100 euro shtesë deri në implementimin e funksionalizimin e Projektligjit të pagave, ndërkaq Qeveria ka ndarë nga 50 euro shtesa për të gjithë të punësuarit në sektorin publik.

Pra sindikata kërkon nga mësimdhënësit të mos dalin sot në punë.

Por kështu nuk mendon Mimoza Kusari-Lila, shefe e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje.

Ajo ka thënë se “shkolla duhet të jetë vendi ku nesër do të takohen me mësimdhënësit”.

Greva ka nisur më 25 gusht dhe sindikata zotohet se nuk do të ndërpritet derisa të ju zbatohen kërkesat.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë