​Shqyrtohet tërheqja e mjeteve nga Trusti, “Ka gjasa të miratohet, 2-3 deputetë të VV-së mund të votojnë PRO”

Kuvendi i Kosovës mban sot seancë plenare nga ora 10:00. Në rend dite është edhe projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale.

​Shqyrtohet tërheqja e mjeteve nga Trusti, “Ka gjasa të miratohet, 2-3 deputetë të VV-së mund të votojnë PRO”

Ky Projektligj do t’u mundësonte qytetarëve tërheqjen deri në 30 për qind të kursimeve pensionale. Por kjo po kundërshtohet nga Lëvizja Vetëvendosje në pushtet dhe kundër kësaj nisme foli edhe kryeministri Albin Kurti në një nga mbledhjet e Qeverisë.

“Nëse vërtetë ka punu ashtu siç është deklaruar, mendoj që ajo i ka sforcu radhët e veta dhe është problem që të merret ndonjë votë nga Lëvizja Vetëvendosje”, tha të martën mbrëma në DPT Te Fidani në T7, deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu.


Ajo tha se kjo çështje nuk është në dorë të opozitës, por tha se ka gjasa që projektligji të miratohet. Tha se dy apo tre deputetë të LVV-së mund të votojnë PRO.

“Janë minoritetet ato që ndoshta do ta përcaktojnë ose determinojnë kalimin ose moskalimin e Trustit dhe mund të jenë dy, eventualisht tre deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje të cilët mund të reflektojnë karshi situatës dhe kërkesave të qytetarëve”, tha ajo.

Tërheqjen e mjeteve nga Fondi i Kursimeve Pensionale e ka propozuar PDK-ja. Shefi i grupit parlamentar të kësaj partie, Abelard Tahiri tha të hënën se “ky draft ligj prek rreth 695 mijë qytetar kontribues”.

Një ligj konsiderohet i miratuar nëse për të votojnë shumica e deputetëve të pranishëm në seancë. Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu tha se do të ketë deputetë nga pozita dhe opozita që do të mungojnë në këtë seancë.

Projektligjin e kanë mbështetur edhe dy partitë tjera opozitare, LDK-ja dhe AAK-ja.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë