Siguria kombëtare gjermane “e tensionuar”, thotë ministrja e Brendshme e vendit

19.06.2024

Demokracia e Gjermanisë është e fortë, por siguria e saj mbetet “e tensionuar”, sipas ministres së Brendshme të vendit Nancy Faeser.

Siguria kombëtare gjermane “e tensionuar”, thotë ministrja e Brendshme e vendit Foto: Ilustrim

Faeser i bëri komentet të martën në Berlin, ndërsa departamenti i saj, përgjegjës për sigurinë e brendshme dhe mbrojtjen e rendit kushtetues, dha raportin e tij vjetor për 2023, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Në konferencën për shtyp, Faeser tha se lufta e Rusisë në Ukrainë vazhdon të “vë në pikëpyetje rendin e paqes evropiane” dhe se lufta në Gaza “për fat të keq ka një ndikim” në Gjermani.

“Ne kemi rritur masivisht të gjitha masat mbrojtëse për t’u armatosur kundër kërcënimeve aktuale të paraqitura nga ekstremizmi, terrorizmi dhe kërcënimet hibride”, citohet të ketë thënë ajo.

Rusia, Kina dhe Irani kanë përdorur shërbimet e tyre të inteligjencës dhe spiunazhit për të spiunuar Gjermaninë, tha Faeser, me Prokurorinë e Përgjithshme Publike Federale duke arrestuar individë përgjegjës për operacionet e planifikuara sabotuese në vend në emër të Rusisë.

“Autoritetet tona të sigurisë kanë vepruar me shumë konsistencë këtu dhe kanë parandaluar sulme të mundshme shpërthyese në Gjermani. Ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që mundemi për të penguar plane të tilla”, ka shtuar ajo.

Ndërsa Thomas Haldenwang, kreu i agjencisë vendase të inteligjencës, ka thënë në konferencën për shtyp se nuk ka shumë “lajme pozitive” në lidhje me situatën e sigurisë në vitin 2023 dhe se tendencat e ndryshme negative vazhduan nga viti i kaluar.