Priten më shumë përçarje pasi stuhitë e forta godasin Gjermaninë

29.06.2024

Nga ndërprerja e udhëtimeve për shkak të përmbytjeve deri te rrufetë dhe nxehtësia ekstreme, Gjermania po goditet nga një seri stuhish verore – me më shumë që priten këtë fundjavë.

Priten më shumë përçarje pasi stuhitë e forta godasin Gjermaninë Foto: Ilustrim

Moti në Gjermani deri më tani këtë qershor ka qenë ekstrem. 

Dhe kjo prirje pritet të vazhdojë këtë fundjavë pasi priten stuhi të mëdha – madje edhe mundësi tornadosh. 

Shërbimi gjerman i motit (DWD) ka paralajmëruar për një rrezik tornado në Baden jugor dhe verior të shtunën në mbrëmje. Temperaturat mund të arrijnë deri në 35 gradë Celsius në këtë rajon në prag të stuhive të parashikuara.  

Sipas një zëdhënësi të DWD të premten, stuhi ekstreme priten të lëvizin në këtë drejtim nga Franca. Ata parashikohet të sjellin breshër deri në pesë centimetra në madhësi, stuhi të forta dhe reshje të mëdha shiu prej 30 deri në 50 litra për metër katror në vetëm disa orë.

Njerëzit që shkojnë në zonat e tifozëve për Euro 2024 në të gjithë vendin u kërkohet të kontrollojnë përpara se të udhëtojnë, në rast se zonat janë të mbyllura për shkak të motit. 

Ndërprerje e udhëtimit, rrufe dhe përmbytje

Stuhitë e së enjtes mbrëma kanë shkaktuar tashmë probleme në të gjithë vendin. 

Nga Bavaria në Hamburg dhe Veri-Rhine Westphalia deri në Turingi – pati reshje të dendura shiu, si dhe bubullima dhe vetëtima. 

Linja hekurudhore midis Bremenit dhe Hamburgut u mbyll për disa orë. Sipas Deutsche Bahn, trenat në distanca të gjata u devijuan përmes Hanoverit dhe disa trena rajonalë u anuluan. Që atëherë, linja është rihapur, të paktën në një masë të kufizuar, por ende duhet të priten vonesa.

Trenat në distanca të gjata po devijohen përmes Hanoverit pa u ndalur. “Disa trena IC/ICE janë anuluar midis Hamburgut dhe North Rhine-Westphalia,” tha Deutsche Bahn. 

Sipas ekipeve të zjarrit dhe shpëtimit të Hamburgut, ka pasur më shumë se 700 thirrje deri në orët e hershme të mbrëmjes. Përveç përmbytjeve, shërbimet e urgjencës u detyruan të përballeshin me pemët e shkulura dhe degët e rëna.

Rrugët gjithashtu u zhytën në ujë. 

DWD lëshoi ​​të enjten paralajmërime të rënda për motin, duke përfshirë edhe goditje rrufeje. Në Gernrode në Saksoni-Anhalt, një goditje rrufe shkatërroi oxhakun e një shtëpie të veçuar, ndërsa në Unterpörlitz në Turingi, një këllëf çati mori flakë pasi u godit nga rrufeja.

Deri në 100 litra shi për metër katror ranë brenda një kohe të shkurtër gjatë një stuhie të fortë në Detmold në North Rhine-Westphalia. Sipas një deklarate nga qyteti, një qelizë stuhish shkarkoi me forcë të jashtëzakonshme në veri-lindje të qytetit.

Krahasuar: në North Rhine-Westphalia, kishte mesatarisht 91 litra shi për metër katror në të gjithë muajin prill – dhe kjo ishte rreth 50 për qind më shumë reshje se në vitet mesatare. Askush nuk u raportua për të dëmtuar nga stuhia.

Në Dresden dy punonjës të supermarketit thuhet se u dërguan në spital pasi një goditje rrufe goditi një dyqan në lagjen Klotzsche. Gruaja dhe burri, të dy 50-vjeçarë, u ankuan për dhimbje koke, keqtrajtim dhe vjellje, tha shërbimi i zjarrfikësve dhe shpëtimit. Dyqani u evakuua. 

Stuhia në Dresden përmbyti rrugët dhe rrëzoi pemët. Si dhe Klotzche, rrethet e Hellerau, Wilschdorf dhe Löbtau u prekën veçanërisht. 

Stuhitë e forta gjithashtu mbajtën të zënë zjarrfikësit në pjesë të Turingisë, ku rrugët ishin të mbyllura. Në Gerthausen në Turinginë jugperëndimore, brigada e zjarrfikësve u vendos gjithashtu për të pompuar ujin nga bodrumet.