Ndeshja ndaj Shqipërisë, UEFA dënon Kroacinë me 28 mijë euro

22.06.2024

Shtëpia më e madhe e futbollit, UEFA ka dënuar Federatën e Futbollit të Kroacisë për gjestet e tifozëve në Euro 2024.

Ndeshja ndaj Shqipërisë, UEFA dënon Kroacinë me 28 mijë euro Foto: Fussball, Herren, Saison 2023/24, Euro 2024 Gruppe B 2. Spieltag in Hamburg, Kroatien - Albanien, kroatische und albanische Fans feiern zusammen vor dem Stadion, 19.06. 2024, *** Football, men, season 2023 24, Euro 2024 Group B 2 matchday in Hamburg, Croatia Albania, Croatian and Albanian fans celebrate together in front of the stadium, 19 06 2024, Copyright: xSebastianxRäppold/MatthiasxKochx

Kroacia luajti ndaj Shqipërisë të mërkurën e kësaj jave, ndeshje kjo që u mbyll me rezultatin 2:2, shkruan Indeksonline

Në tribuna, tifozët kroat ndezën mjete piroteknike dhe hodhën gjësende në fushë. Kjo ka bërë që UEFA t’i dënojë ata me 28 mijë euro.

Kujtojmë që një dënim i tillë pritet t’i shkojë edhe Federatës Shqiptare të Futbollit dhe futbollistit Mirlind Daku, i cili bëri fyrje për serbët dhe maqedonët.