“Kemi luajtur bashkë që kur ishim të vegjël” – ‘Brezi i Artë’ i Zvicrës tani dëshiron të sundojë Evropën

04.07.2024

Zvicra është një nga befasitë e mëdha të Euro 2024 edhe pse është i vërtetë fakti që në turnetë e fundit ka qenë gjithmonë një ekip i vështirë që pothuajse gjithmonë kalon grupet, por këtë vit po shfaqet si një nga alternativat për të fituar titullin.

“Kemi luajtur bashkë që kur ishim të vegjël” – ‘Brezi i Artë’ i Zvicrës tani dëshiron të sundojë Evropën Foto: Ilustrim

Ndeshja kundër Italisë vetëm sa e rikonfirmon skuadrën zvicerane si një nga skuadrat më konkurruese në kampionat. E gjitha kjo falë një shtylle futbollistësh veteranë që njihen prej kohësh .

Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Fabian Schar, Yann Sommer, Ricardo Rodriguez dhe Steven Zuber janë pjesë e një ‘Brezi të Artë’ në Zvicër dhe kanë qenë protagonistë në takimet e fundit të kombëtares.

Së bashku ata kanë arritur të kthejnë vendin e tyre si një ekip që duhet të merret parasysh në Kupat e Botës dhe Kampionatet Evropiane . Ata janë të gjithë të një moshe dhe, siç ka deklaruar vetë Zuber, ata luajnë së bashku që në kategoritë e të rinjve.

“Ne kemi luajtur të gjithë bashkë që kur ishim shumë, shumë të vegjël, kështu që i dimë anët e mira dhe të këqija të njëri-tjetrit. Kjo është forca e madhe e ekipit tonë”, deklaroi ai.

Kësaj baze veterane i janë shtuar disa lojtarë më të rinj, si Rieder (22), Vargas (25) dhe Ndoye (23), të cilët kanë ndihmuar në shtimin e cilësisë në ekipin e Murat Yakin.

Fitorja ndaj Italisë në 1/16-tën është një shembull i qartë se çfarë mund të bëjë Zvicra në këtë turne, e cila gjendet në “anën e lehtë” të shortit.

Rivali i tyre i radhës është Anglia në krizë. Jude Bellingham i shpëtoi britanikët nga fatkeqësia në minutat e fundit, por dyshimet rreth futbollit të Gareth Southgate mbeten. Zviceranët janë shumë seriozë dhe konkurrues, gjë që mund t’i ndihmojë ata të shfrytëzojnë dobësitë e ‘Tre Luanëve’ .

Turne të ndryshme e rritën ekipin

Nuk është hera e parë që Zvicra hyn në çerekfinale me këta lojtarë. Ndodhi edhe në vitin 2021, kundër Spanjës së Luis Enriques. Vetëm fati i penalltive vendosi rrëzimin e kësaj skuadre, e cila ishte pranë daljes në gjysmëfinale.

Në Katar ata patën një paraqitje të mirë, derisa Portugalia e mbylli ëndrrën e tyre me një rezultat të ashpër prej 6-1. Zvicra kanë qenë në pesë ngjarjet e fundit të Kupës së Botës, pasi kishin humbur shumicën dërrmuese në shekullin e 20-të.

Përveç kësaj, ata kanë kaluar të gjitha fazat e grupeve që nga viti 2014, por mund të jetë viti 2024 kur ata do të japin rezultatin më të mirë në historinë e vendit.

Pavarësisht gjithçkaje, Zuber nënvizoi në një konferencë shtypi qetësinë me të cilën po përballen me këtë situatë.

” Më bëri përshtypje qëndrimi i skuadrës (pas mposhtjes së Italisë). Dukej sikur po luanim një lojë krejtësisht normale”, deklaroi ai.

Një hap larg gjysmëfinales, pasi mundi Italinë dhe vendosi në vështirësi të mëdha Gjermaninë, kjo skuadër tani ëndërron shumë.