Bizneset Vende Pune Ofertat

Problemet me tekste shkollore, MASHTI thotë se s’ka ankesa zyrtare

Problemet me tekste shkollore, MASHTI thotë se s’ka ankesa zyrtare

02.10.2023 Aktuale

Një muaj pas fillimit të vitit të ri shkollor në shkollat e nivelit fillor në Kosovë vazhdon të ketë probleme me sigurimin e teksteve. Organizatat që monitorojnë arsimin në Kosovë tregojnë se vazhdon të ketë probleme në gjetjen e teksteve, derisa nga ministria e Arsimit thonë se nga komunat nuk kanë pranuar asnjë ankesë zyrtare.

Një hulumtim i organizatës  “ETEA”, që merret me gjendjen në arsim, tregon se furnizimi me tekste shkollore vazhdon të jetë problem në pothuajse tërë Kosovën.

Drejtori i organizatës “ETEA”, Agon  Ahmeti, i tha Radio Kosovës së sipas të dhënave që kanë nxjerrë, mësimdhënësit janë shprehur së mos pajisja e të gjithë nxënësve me tekste shkollore, po e vështirëson procesin mësimor.

“Të dhënat tregojnë se gjendja nuk është e kënaqshme. Një numër i madh i mësimdhënësve deklarojnë se si pasojë e mungesës së teksteve dhe pajisjes së plotë me mjete  shkollore, kanë vështirësi të dukshme në zbatimin e plan programit mësimor. Por edhe aty ku zbatohet plan programi, fëmijët pastaj hasin në  vështirësi në të nxënë për shkak të mungesës së teksteve shkollore”, tha Ahmeti.  

Ndërkaq, Ministria e Arsimit ka bërë të ditur së në  platformën eKosova deri me tani janë pranuar afër dyqind mijë aplikime. Në një përgjigje me shkrim Ministria e Arsimit ka bërë të ditur për Radio Kosovën së grupi punues i MASHTI-t dhe MFPT-së kanë verifikuar dhe proceduar pagesat e 97% të aplikantëve. 

“Deri sot nga platforma eKosova kemi pranuar 191.483 aplikime nga të cilat 111.745 aplikime për klasat I-V për tekste dhe materiale shkollore si dhe 79.738 aplikime për klasat 6-9 për materiale shkollore“, thuhet në përgjigjën e ministrisë.

Tutje thuhet së problemet që kanë qenë më aplikimet për fëmijët e regjistruar në klasën e parë nën moshën 6 vjeçare, pas kërkesës në libri@rks-gov.net u është lejuar mundësia e aplikimit.

Në përgjigje thuhet gjithashtu se deri më tani në adresë të MASHTI-t, nuk është  pranuar asnjë ankesë zyrtare nga komunat apo shkollat lidhur me furnizimin e nxënësve me tekstet shkollore, duke thënë se platforma eKosova do të qëndrojë e hapur dhe po ashtu do të mundësojmë edhe aplikimin fizik.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Fabrika e Mobileve "TE NASERI" Prodhim Zona Industriale, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
Udhëto & Pusho Sh.p.k Tjera Rr. Brigada 123, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë